adozona.hu
Viharkárral sújtott tetőszerkezet helyreállítása: költség vagy értékcsökkenés?
//adozona.hu/szamvitel/viharkar_helyreallitasi_koltseg_elszamolas_FLK0AE
Viharkárral sújtott tetőszerkezet helyreállítása: költség vagy értékcsökkenés?
Elszámolható-e költségként a viharkárral sújtott tetőszerkezet helyreállítása vagy értékcsökkenésként kell elszámolni? Olvasói kérdésre Greff Magdolna okleveles adószakértő válaszolt.
A kérdés részletesen így szólt: Kft. üzemi épülete tetőszerkezetének egy részét (65 százalékát) a vihar levitte, a kár – külső vállalkozó számlája alapján – 10 millió forint, a kár egy részét a biztosító megtéríti. Az eredeti állapot annyiban változik, hogy az épület új tetőt kap a viharkárral sújtott részen. Költségként elszámolható-e a kiadás? Vagy a megrongálódott részt terven felüli értékcsökkenésként kell elszámolni, és a vállalkozó számlája alapján a helyreállítás költségét az üzemi épületre kell aktiválni?
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (számviteli törvény) alapján az egyéb bevételek között kell kimutatni a biztosító által fizetett, illetve a mérlegkészítés időpontjáig elfogadott, visszaigazolt – tárgyévi, illetve a tárgyévet megelőző üzleti évi káreseményhez kapcsolódó – összeget. Főszabály szerint a vihar során károsodott épület helyreállításának a költségeit a felmerülés időszakában kell az eredmény terhére elszámolni (szemben a biztosítótól kapott összeggel) [számviteli törvény 77. § (3) f)].
Terven felüli értékcsökkenést kell a tárgyi eszköznél elszámolni akkor, ha a tárgyi eszköz (ideértve a beruházást is) értéke tartósan lecsökken, mert a tárgyi eszköz megrongálódás, megsemmisülés következtében rendeltetésének megfelelően nem használható, illetve használhatatlan [számviteli törvény 53. § (1)].
A helyreállítás költségeit abban az esetben kell az épületre aktiválni, ha az helyreállítás megfelel a számviteli törvény felújítás kritériumának [számviteli törvény 3. §-a (4) 8.] Viharkár esetén felújítás lehet például, ha az épület teljes tetőszerkezete megsemmisült, a cserepek használhatatlanná váltak, és így a helyreállítás során új tetőszerkezetet kell készíteni, és maguk a tetőfedő anyagok is újak. Felújítás lehet az is, ha a tartó- és födémszerkezetek olyan mértékben károsodtak, hogy azokat az épület rendeltetésszerű használata érdekében ki kell cserélni.
Ha az épület helyreállítása a számviteli előírások szerint felújításnak minősül, de a biztosító által adott kártérítés üzleti évében a helyreállítás költségei még nem merültek fel (nem végezték el a helyreállítást), akkor indokolt az épületnél is terven felüli értékcsökkenést elszámolni, amelyet a helyreállítási munkák tényleges elvégzésekor (akár felújításnak, akár karbantartásnak minősül az) indokolt visszaírni.
Hozzászólások (0)