hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Viharkárral sújtott tetőszerkezet helyreállítása: költség vagy értékcsökkenés?

  • adozona.hu

Elszámolható-e költségként a viharkárral sújtott tetőszerkezet helyreállítása vagy értékcsökkenésként kell elszámolni? Olvasói kérdésre Greff Magdolna okleveles adószakértő válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Kft. üzemi épülete tetőszerkezetének egy részét (65 százalékát) a vihar levitte, a kár – külső vállalkozó számlája alapján – 10 millió forint, a kár egy részét a biztosító megtéríti. Az eredeti állapot annyiban változik, hogy az épület új tetőt kap a viharkárral sújtott részen. Költségként elszámolható-e a kiadás? Vagy a megrongálódott részt terven felüli értékcsökkenésként kell elszámolni, és a vállalkozó számlája alapján a helyreállítás költségét az üzemi épületre kell aktiválni?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (számviteli törvény) alapján az egyéb bevételek között kell kimutatni a biztosító által fizetett, illetve a mérlegkészítés időpontjáig elfogadott, visszaigazolt – tárgyévi, illetve a tárgyévet megelőző üzleti évi káreseményhez kapcsolódó – összeget. Főszabály szerint a vihar során károsodott épület helyreállításának a költségeit a felmerülés időszakában kell az eredmény terhére elszámolni (szemben a biztosítótól kapott összeggel) [számviteli törvény 77. § (3) f)].

Terven felüli értékcsökkenést kell a tárgyi eszköznél elszámolni akkor, ha a tárgyi eszköz (ideértve a beruházást is) értéke tartósan lecsökken, mert a tárgyi eszköz megrongálódás, megsemmisülés következtében rendeltetésének megfelelően nem használható, illetve használhatatlan [számviteli törvény 53. § (1)].

A helyreállítás költségeit abban az esetben kell az épületre aktiválni, ha az helyreállítás megfelel a számviteli törvény felújítás kritériumának [számviteli törvény 3. §-a (4) 8.] Viharkár esetén felújítás lehet például, ha az épület teljes tetőszerkezete megsemmisült, a cserepek használhatatlanná váltak, és így a helyreállítás során új tetőszerkezetet kell készíteni, és maguk a tetőfedő anyagok is újak. Felújítás lehet az is, ha a tartó- és födémszerkezetek olyan mértékben károsodtak, hogy azokat az épület rendeltetésszerű használata érdekében ki kell cserélni.

Ha az épület helyreállítása a számviteli előírások szerint felújításnak minősül, de a biztosító által adott kártérítés üzleti évében a helyreállítás költségei még nem merültek fel (nem végezték el a helyreállítást), akkor indokolt az épületnél is terven felüli értékcsökkenést elszámolni, amelyet a helyreállítási munkák tényleges elvégzésekor (akár felújításnak, akár karbantartásnak minősül az) indokolt visszaírni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cafeteria

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Globális minimumadó 2024-re

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink