hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Eredménytartalékból emelt jegyzett tőke sorsa végelszámolás esetén

  • adozona.hu
1

Milyen adóterhekkel jár, ha egy kft. magánszemély tagjai eredménytartalékból emelik fel a jegyzett tőkét, a kft.-t végelszámolással meg kívánják szüntetni, és a kft. saját tőkéje nem éri el a jegyzett tőke összegét? Olvasói kérdésre Greff Magdolna okleveles adószakértő (Finacont Kft.) válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Egy kft. magánszemély tagjai 2016-ban eredménytartalékból emelték meg a jegyzett tőkét. A tulajdonosok 2022-ben végelszámolással meg kívánják szünteti a kft.-t. A kft. saját tőkéje nem éri el a jegyzett tőke összegét. Kérdés, hogy a vállalkozás megszűnésekor miként kell adózni a tulajdonosoknak a 2 millió 500 ezer forint összegű tőkeemelés utáni részről? A végelszámolás lezárásával (vagyonfelosztási javaslat) kell bevallani a tőkekivonással kapcsolatos adókat? Ha igen, akkor a vállalkozásnak a záróbevalláskor kell kifizetőként a járulékokat levonni, és megfizetni? A cég részéről milyen adóterhek jelenhetnek meg? Amennyiben nincs a cégben megfelelő pénz, mi a teendő?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A jegyzett tőkének az eredménytartalékból történő emelésekor a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (szja-törvény) 77/A. § (2) bb) pontja alapján nem merül fel szja fizetési kötelezettség. Az adókötelezettség csak később, elidegenítéskor merülhet fel, például végelszámoláskor. Feltételezzük, hogy a társaság teljesítette az szja-törvény 77/A. § (4) pontjában felmerülő adatszolgáltatási kötelezettséget, a magánszemély pedig elkülönített nyilvántartást vezet a tőkeemelés során megszerzett üzletrészek értékéről.

A kft. magánszemély tulajdonosainál a végelszámolás befejezésekor „vállalkozásból kivont jövedelem” jogcímen keletkezhet szja-köteles jövedelem. Az szja-törvény 68. § (1) pontja alapján „A társas vállalkozás (…) jogutód nélküli megszűnése következtében a magánszemély tag (részvényes, üzletrész-tulajdonos) által e jogviszonyára tekintettel a társas vállalkozás vagyonából megszerzett bevételből az a rész, amely meghaladja az értékpapír megszerzésére fordított érték és a társas vállalkozás kötelezettségeiből a magánszemélyre jutó kötelezettségek együttes összegét”. A bevételt és a magánszemélyre jutó kötelezettségek értékét a vagyonfelosztásra vonatkozó dokumentumban foglaltak szerint kell megállapítani.

Rendelje meg webáruházunkban most 10% kiadói kedvezménnyel "Speciális esetek a számvitelben 2" című kiadványunkat!
Kiadványunkban a teljesség igénye nélkül mutatunk be eseteket, esettanulmányokat. Külön figyelmet szentelünk egyes szektoroknak, így az építőipar, a vendéglátás, a mezőgazdaság és a háziorvosi praxis is helyet kapott.

A fenti jogszabályhely alapján végelszámoláskor a kft. magánszemély tagjánál az adóköteles jövedelmet úgy határozzák meg, hogy a vagyonfelosztási javaslatban szereplő, tagnak juttatandó összegből le kell vonni az üzletrész szerzési értékét. Az eredménytartalékból történő tőkeemelés természetesen nem vehető figyelembe szerzési értékként. Amennyiben a vagyonfelosztási javaslatban a tagnak juttatandó vagyon összege meghaladja a szerzési értéket, akkor a pozitív különbözet után meg kell fizetni a személyi jövedelemadót, illetve felmerülhet szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettség is, amennyiben a magánszemély tagnak a tárgyévben nincs a minimálbér huszonnégyszeresét elérő, összevont adóalapba tartozó jövedelme. A magánszemély után fizetendő adókat a végelszámolás záró bevallásába kell betenni.

Amennyiben a vagyonfelosztási javaslatban a tagnak juttatandó vagyon összege alacsonyabb az üzletrész szerzési értékénél, akkor az szja-törvény 68. § (1) pontja alapján nem keletkezik jövedelem, tehát adófizetési kötelezettség sem merül fel a magánszemély részére.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Ruszin Zsolt

A Kúria jogellenes gyakorlata megtorolja a végelszámolás előtti tőkeeemelést, amit a NAV csalárd módon ki is használ. Ez közismert téma, de a válaszban nem esik róla szó.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiküldetés nem saját gépjárművel

Lepsényi Mária

adószakértő

Magánszemély ingóságot értékesít

Lepsényi Mária

adószakértő

Egyéni vállalkozó, átalányadó

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink