hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Zárt végű pénzügyi visszlízing könyvelése

  • adozona.hu

Egy kft. zárt végű visszlízing konstrukcióban tárgyi eszközt vásárolt. A lízingbe adó bank kiállítja a számlát nettó érték + áfa összeggel, kéri a lízingbe vevőt, hogy állítson ki ő is ugyanilyen összeggel tárgyieszköz-értékesítésről számlát, nettó + áfa összegben. Hogyan kell lekönyvelni a két számlát, hogy a beszámítás után a nettó összeg maradjon meg? – kérdezte olvasónk. Kis Gábor, a Finacont Kft. adó és számviteli tanácsadási partnere válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Feltételezzük, hogy a kft. a saját tárgyi eszközét értékesíti a bank részére, majd ezt a tárgyi eszközt lízingeli vissza. Továbbá a kérdés szövegezéséből arra következtetünk, hogy a kft. a tárgyi eszközt erre a célra szerezte be, így a könyveiben az áruk között tartja nyilván.

10 százalék kiadói kedvezménnyel megvásárolható „Speciális esetek a számvitelben 2.” című kiadványunk.

A kft. a tárgyi eszköz bank részére történő értékesítését áfa felszámításával számlázza. Amennyiben az eszközt külön erre a célra szerezte be, akkor az értékesítés nettó árbevételeként kell kimutatni (T311 – K91–92, 467), illetve a vásárolt áruk közül ki kell vezetni (T814 – K26). A teljesség kedvéért megjegyezzük, hogy amennyiben a kft. a tárgyi eszközt már korábban beszerezte és a tárgyi eszközei között tartja nyilván, akkor a bank felé történő értékesítést az egyéb bevételei között könyveli, és az eszközt a tárgyi eszközei közül vezeti ki.

Ezt követően a lízingbe adó bank ugyanezen nettó összegben, áfa felszámításával állít ki számlát a kft. részére. A kft. a zárt végű lízingbe vételt beruházásként könyveli (T161 – K448, T466 – K448), majd a tárgyi eszköz nettó értékét aktiválja (T13 – K161).

Feltételezhetően, amikor a lízingbe adó felé történik a számlázás, akkor a lízingbe adó a számlát nem egyenlíti ki, hanem beszámítja az általa – az előbbiekben bemutatottak alapján keletkező – követelés összegébe. Ha ezt így szabályozták egymás között a felek, akkor az értékesítés miatti követelését a kérdező cég is beszámíthatja a lízingbe vétel miatti kötelezettsége teljesítésébe (T 448 – K 311).

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink