hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Zárjuk az évet – naprakész készletek

  • Sinka Júlia okleveles adószakértő

Az üzleti év könyvviteli zárása számos – önmagában is fontos – feladatot foglal magában. Ezek közé tartozik a készletek értékelése, az értékvesztés és annak visszaírása is. Cikksorozatunkban sorra vesszük a zárás további „kényes” kérdéseit is.

A készletek értékelése kapcsán is fontos kiemelni a számviteli politika szerepét a vállalkozások számvitelében.

A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Szt., számviteli törvény) rendelkezései szerint a „törvényben rögzített alapelvek, értékelési előírások alapján ki kell alakítani és írásba kell foglalni a gazdálkodó adottságainak, körülményeinek leginkább megfelelő – a törvény végrehajtásának módszereit, eszközeit meghatározó – számviteli politikát.

A számviteli politika keretében írásban rögzíteni kell – többek között – azokat a gazdálkodóra jellemző szabályokat, előírásokat, módszereket, amelyekkel meghatározza, hogy mit tekint a számviteli elszámolás, az értékelés szempontjából lényegesnek, jelentősnek, nem lényegesnek, nem jelentősnek, kivételes nagyságú vagy előfordulású bevételnek, költségnek, ráfordításnak, továbbá meghatározza azt, hogy a törvényben biztosított választási, minősítési lehetőségek közül melyeket, milyen feltételek fennállása esetén alkalmaz, az alkalmazott gyakorlatot milyen okok miatt kell megváltoztatni".

Az Adózóna számvitellel kapcsolatos egyéb írásait itt találja.

A számviteli politika keretében el kell készíteni – többek között – az eszközök és a források értékelési szabályzatát.

Az újonnan alakuló gazdálkodónak számviteli politikáját a megalakulás időpontjától számított 90 napon belül kell elkészítenie, míg a számviteli törvény hatálya alá tartozó, már működő gazdálkodóknak törvénymódosítás esetén a változásokat az azok hatálybalépését követő 90 napon belül kell a számviteli politikájukon keresztülvezetniük [Szt. 14. § (3)–(4) és (11)–(12) bekezdése].

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja az egyéb szabályokat is!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Ügyfélkapu+

Szipszer Tamás

adószakértő

Ügyfélkapu

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink