hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Zárjuk az évet – leltározzunk! Mit, mikor, hogyan kell megszámolni?

  • Sinka Júlia okleveles adószakértő, számviteli tanácsadó

Az üzleti év könyvviteli zárása számos – önmagában is fontos – feladatot foglal magában. Cikkünkben a leltárral kapcsolatos szabályokat foglaljuk össze.

A számviteli törvény (Szt.) 69. paragrafusának (1) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a könyvek üzleti év végi zárásához, a beszámoló elkészítéséhez, a mérleg tételeinek alátámasztásához olyan leltárt kell összeállítani és a számviteli törvény előírásai szerint – 8 évig – megőrizni, amely tételesen, ellenőrizhető módon tartalmazza a vállalkozónak a mérlegforduló napján meglévő eszközeit és forrásait mennyiségben és értékben. Ebből a szempontból (sem) mindegy, hogy a cég vezet-e az eszközeiről év közben folyamatos mennyiségi nyilvántartást vagy sem.

Abban az esetben, ha a gazdálkodó a számviteli alapelveknek megfelelő folyamatos mennyiségi nyilvántartást vezet, a leltárba bekerülő adatok valódiságáról – a leltár összeállítását megelőzően – leltározással köteles meggyőződni, és azt

– az eszközök és a források leltárkészítési és leltározási szabályzatában meghatározott időszakonként, de legalább háromévente

– mennyiségi felvétellel, illetve

– minden üzleti év mérlegforduló napjára vonatkozóan a csak értékben kimutatott eszközöknél és kötelezettségeknél, valamint az idegen helyen tárolt – letétbe helyezett, portfoliókezelésben, vagyonkezelésben lévő értékpapíroknál és egyéb, a pénzeszközök közé nem tartozó – eszközöknél, továbbá a dematerializált értékpapíroknál egyeztetéssel kell elvégeznie.

Ha a vállalkozó a számviteli alapelveknek megfelelő mennyiségi nyilvántartást nem vezet, vagy e nyilvántartást nem folyamatosan vezeti, akkor

– a leltárba bekerülő adatok valódiságáról – a leltár összeállítását megelőzően – leltározással köteles meggyőződni, és

– az üzleti év mérlegforduló napjára vonatkozó leltározást mennyiségi felvétellel, illetve

– a csak értékben kimutatott eszközöknél és kötelezettségeknél, valamint az idegen helyen tárolt – letétbe helyezett, portfoliókezelésben, vagyonkezelésben lévő értékpapíroknál és egyéb, a pénzeszközök közé nem tartozó – eszközöknél, továbbá a dematerializált értékpapíroknál egyeztetéssel kell elvégezni.

Akkor pedig, ha a vállalkozó csak értékben tartja nyilván az árukészleteit, az üzleti év mérlegforduló napját megelőző negyedévben vagy az azt követő negyedévben is ellenőrizheti mennyiségi felvétellel e nyilvántartása mérlegforduló napjára vonatkozó adatainak helyességét. Ebben az esetben is az üzleti év mérlegforduló napjára vonatkozóan kell elszámolni a mennyiségi felvétel alapján szükségessé váló módosításokat.

Azonban e szabályt nem alkalmazhatja a vállalkozó, ha az árukészleteiről sem mennyiségi, sem értékbeli nyilvántartást nem vezet! Akadhatnak egy vállalkozás eszközei között olyanok, amelyeknek leltározása nem hétköznapi feladat.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben nézünk erre egy példát a mezőgazdasági ágazatból, és ismertetjük a számviteli törvényben a leltározásra vonatkozóan rögzített alapvető elvárásokat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Átalányadózó őstermelő

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Őstermelő helyi iparűzési adó 2023

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Őstermelő iparűzési adó megosztása

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink