hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Újraindítási gyorskölcsön nyilvántartása

  • adozona.hu

Olvasónk az újraindítási gyorskölcsön helyes könyvelésével, nyilvántartásával kapcsolatban kérte az Adózóna segítségét. A kölcsönszerződésben pontosan így van megfogalmazva: " A hitelprogram keretében nyújtott kölcsön állami támogatásnak, formáját tekintve kamatmentes kölcsönnek minősül". A kölcsön lehívásakor előleget folyósítanak. Greff Magdolna okleveles adószakértő (Finacont Kft.) válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A nyilvánosan elérhető információk alapján a kamatmentes újraindítási gyorskölcsön éven túli lejáratú forgóeszköz típusú kölcsönnek minősül. A hitelt 10 éves futamidővel, 3 éves törlesztési türelmi idő mellett igényelhetik a vállalkozások, a hitelszerződés megkötését követően 100 százalékos előleg folyósításával.

A kölcsön folyósítására kizárólag előlegként, egy összegben, és csak a rendelkezésre tartási idő alatt van lehetőség, ami a kölcsönszerződés megkötésétől számított maximum 3 hónap lehet. Az előleg összegének 40 százalékával történő elszámolásra, az előleg folyósítását követő 9 hónapon belül van kötelezettség, az előleg maradék 60 százalékával történő elszámolás pedig az előleg folyósítását követő 18 hónapon belül, de legkésőbb 2024. január 31-éig szükséges, a kölcsönkérelem benyújtását követően felmerült költségek alátámasztásával

Főszabály szerint az Szt. 42. § (2) pontja alapján hosszú lejáratú kötelezettségnek minősül a hitelezővel kötött szerződés alapján az egy üzleti évnél hosszabb lejáratra kapott kölcsön és hitel a tárgyévi mérleg fordulónapját követő egy üzleti éven belül esedékes törlesztések levonásával.

Azonban a fenti információk alapján a gyorskölcsönhöz kapcsolódóan kapott összeget először nem hosszú lejáratú hitelként, hanem előlegként kell könyvelni a rövid lejáratú kötelezettségek között a pénzeszközökkel szemben, hiszen annak összegével 9 hónapon belül, illetve 18 hónapon belül el kell számolni a finanszírozó felé. Majd az egyes előleg részösszegekkel történő elszámolásokat követően kell az „elszámolt” előlegek összegeit átvezetni a rövid lejáratú kötelezettségek közül a hosszú lejáratú hitelek közé. A későbbi évek során természetesen a hosszú lejáratú kötelezettségek közül át kell vezetni a rövid lejáratú kötelezettségek közé azon tőke összeget, amely a rövid lejáratú kötelezettség definíciójának megfelel. A tőke törlesztésekor értelemszerűen a kötelezettség összege csökken.

A gyorskölcsön kamatmentessége azt jelenti, hogy nem merül fel a kölcsönhöz kapcsolódóan kamatfizetési kötelezettség a pénzügyi műveletek ráfordításai között.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink