hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Téves összeget ütött be a pénztárgépbe? Így kell helyesbíteni

  • adozona.hu

Téves összeget ütött be az eladó a pénztárgépbe, a vevő magával vitte a nyugtát, hogyan módosítható a pénztárgép napi bevételének összege? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia, adó- és számviteli tanácsadó szakértőnk válaszolt.

Online pénztárgépbe téves beütés történt, viszont a téves beütést igazoló nyugta elveszett (az eladó nem vette észre a téves beütés összegét, a vevő a nyugtát elvitte). Mivel online pénztárgépről van szó, kontrollszalag hiányában a pontos összeg sem kereshető vissza. (Talán pénztárgép-szervizben visszakereshetők a napi beütések, így a nagy összegű téves beütés összege megtalálható.) Kérdésem: módosítható-e ez alapján majd a pénztárgép napi bevételének összege?

Az online pénztárgép lényege az, hogy az adóhatóság minden pénztárgépleütésről tudomást szerez. Így abban az esetben, ha a pénztárgép üzemeltetője – mint jelen esetben – figyelmetlenségből téves összeget üt be, eltérés lehet a hatóság és a vállalkozás adatai között.

Ha a kérdésben említett cég olyan pénztárgépet üzemeltet, amely képes a sztornó nyugta kiállítására, akkor a probléma a helyesbítő bizonylat elkészítésével megoldódik. Amennyiben a pénzárgép nem rendelkezik ezzel a funkcióval – a bemutatott esetben feltehetőleg nem tud helyesbítő bizonylatot kiállítani a gép –, akkor a helyesbítést kézzel kell elvégezni.

Ez többféle módon történhet: jegyzőkönyv, vagy a papírboltokban kapható formanyomtatvány („a pénztárgép napi bevételének módosító tételei” ) felhasználásával, esetleg kézi sztornó nyugta kiállításával.

Jelen esetben a téves beütés – a kérdésben részletezett módon igazolt – összegét jegyzőkönyvezni kell. Fontos, hogy a kézi javítással kapcsolatban a vállalkozásnak nincs bejelentési kötelezettsége az adóhatóság felé. (A gépi sztornó tétel esetében sincs ilyen kötelezettség, de arról az adóhatóság tudomást szerez, lekérdezheti az online pénztárgép információit.)

Amikor az adóhatóság ellenőrzést folytat a vállalkozásnál, akkor ezeket a módosító jegyzőkönyveket, javító bizonylatokat is be kell mutatni, a hibás bizonylattal együtt. Praktikus ezért a helyesbítő bizonylatot legalább két példányban kiállítani: a könyvelés számára, illetve a pénztárgép üzemeltetésének helyén őrizve.

Érdemes a módosító dokumentum egy példányát a pénztárgép mellett tartani esetleges ellenőrzés esetére. E dokumentumokat is a szigorú elszámolás alá vont bizonylatokra vonatkozó szabályok szerint kell kezelni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Álláskeresési járadék – ügyvezető

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink