hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Elektromos gépkocsi beszerzése: így kell elszámolni a támogatást

  • adozona.hu

Hogyan kell elszámolni az elektromos gépkocsi beszerzésére kapott támogatást? – kérdezte az Adózóna olvasója. Pölöskei Pálné adószakértő válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "Cégünk "elektromos gépkocsi beszerzésének támogatása" pályázaton nyert. A kiírásban 3 év fenntartási idő szerepel, az autót cégünk 5 évig tervezi használni (értékcsökkenés elszámolása során az 5. év végén maradványértékkel számolunk). A támogatás összegét a passzív elhatároláson mutatjuk ki, ennek feloldása évente (adott évi amortizáció)/(eszköz bekerülési értéke)*támogatás összege. Az 5. év végére a maradványértékre jutó rész elhatároláson marad, ez az összeg csak az eszköz kivezetésekor oldható fel? Addig marad elhatároláson, amíg az eszköz a könyveinkben szerepel?"

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A számviteli törvény (Szt.) előírása szerint a támogatásonként, a véglegesen átvett pénzeszközönként kimutatott halasztott bevételt a fejlesztés során megvalósított eszköz bekerülési értékének, illetve bekerülési értéke arányos részének költségként, illetve ráfordításként elszámolásakor kell megszüntetni.

Meg kell szüntetni a fejlesztési támogatás miatt kimutatott halasztott bevételt a visszafizetendő támogatás ráfordításkénti elszámolásakor is.

Tekintettel arra, hogy a maradványérték terv szerinti értékcsökkenéssel nem számolható el, így az elhatárolás megszüntetése az eszköznek a nyilvántartásból történő kivezetésekor vagy terven felüli értékcsökkenés elszámolásakor lehetséges.

Terven felül értékcsökkenés a következő esetekben számolható el:

a) az immateriális jószág, a tárgyi eszköz (ide értve a beruházást is) könyv szerinti értéke tartósan és jelentősen magasabb, mint ezen eszköz piaci értéke;

b) az immateriális jószág, a tárgyi eszköz (ideértve a beruházást is) értéke tartósan lecsökken, mert az immateriális jószág, a tárgyi eszköz (ideértve a beruházást is) a vállalkozási tevékenység változása miatt feleslegessé vált, vagy megrongálódás, megsemmisülés, illetve hiány következtében rendeltetésének megfelelően nem használható, illetve használhatatlan.

A terven felüli értékcsökkenés elszámolása, illetve visszaírása az évenként elszámolandó terv szerinti értékcsökkenés, a várható hasznos élettartam és a maradványérték újbóli megállapítását eredményezheti.

A terv szerinti értékcsökkenés, a várható hasznos élettartam és a maradványérték újbóli megállapítását a kiegészítő mellékletben indokolni kell, és annak az eszközökre, illetve az eredményre gyakorolt hatását külön be kell mutatni. [Szt. 45. § (2) bekezdés, 52. § (2) bekezdés, 53. § (4) és (6) bekezdés]
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Műtéti költség adózása munkaviszonyban

Nagy Norbert

adószakértő

Részmunkaidőre váltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Cégautóval kapcsolatos áfalevonás.

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink