adozona.hu
Nyakunkon az első mikrogazdálkodói beszámoló! Erre kell figyelni
//adozona.hu/szamvitel/Nyakunkon_az_elso_mikrogazdalkodoi_beszamol_TLIIVI
Nyakunkon az első mikrogazdálkodói beszámoló! Erre kell figyelni
Május 31-éig kell elkészíteni a mikrogazdálkodói beszámolót, amely jelentősen egyszerűsíti az adminisztrációt a kisebb vállalkozásoknál. A következőkben kiemeljük – a teljesség igénye nélkül – a legfontosabb tényezőket, amelyekre érdemes figyelni a beszámoló összeállítása során.
A 2013. éves beszámolóra alkalmazhatók először a mikrogazdálkodói egyszerűsített éves beszámoló szabályai (a továbbiakban: mikrogazdálkodói beszámoló), amelyeket a 398/2012 (XII. 20.) kormányrendelet tartalmazza. Ezt változtatta meg a 2013. december 30-án kihirdetett, a számviteli törvényhez kapcsolódó, sajátos számviteli szabályokat tartalmazó kormányrendeletek módosításáról szóló 518/2013. (XII. 30.) kormányrendelet.
Az ez alapján készülő beszámolót május 31-éig kell elkészíteni, csakúgy, mint a naptári évhez igazodó üzleti éves beszámolókat. A mikrogazdálkodói beszámoló a kisebb vállalkozásoknál egyszerűsíti az adminisztrációt.
OLVASSA EL cikkünket, amelyből egyebek között azt is megtudhatja, milyen eltérés van az értékcsökkenésben a számviteli eredmény és a társasági adóalap között.
Hozzászólások (1)
Az adminisztráció csökkentése csupán látszólagos. Nagyon furcsa számviteli szabályok vannak a mikrogazdálkodói beszámolóban előírva. Két év alatti eszközleírás, tervezési költség nem aktiválható, hanem költségként elszámolandó? Ki hallott már ilyen számviteli szabályokról? Nincs saját formátumú beszámoló, hanem azt a www.e-beszamolo.kim.gov.hu -n kell elkészíteni, majd aztán ezt kell kinyomtatni, az ügyvezető aláírásával őriznie a könyvelőnek. Ez azt is jelenti, hogy előbb van a beszámoló közzétéve, mint elfogadva, ami a minisztériumot nyilván nem zavarja. Az EU irányelv, ami lehetővé tette a mikrogazdálkodói beszámolót, azt is előirányozta, hogy a mikrogazdálkodók körében az egész beszámolókészítési kötelezettséget ki lehet iktatni, ha van egy olyan hatósági bevallás, ami ezeket az adatokat már tartalmazza. Magyarországnak van ilyen bevallása, ez a 29-es bevallás! Az adminisztráció valós egyszerűsítése így várat magára, amíg az adóhatóság nem nő fel a feladathoz és nem közli a minisztériummal, hogy már évek óta alkalmas rendszert üzemeltet arra, hogy a 29-es bevallásból feltöltse az adatokat közzétételként. Ez lenne a valódi megoldás. Természetesen aki ilyesmit javasol, azt a minisztérium kihagyja az Országos Számviteli Bizottságból, nehogy az adminisztráció valóban egyszerűsödjön.