adozona.hu
Jogtalanul visszaigényelt áfa kijavítása a könyvelésben
//adozona.hu/szamvitel/Jogtalanul_visszaigenyelt_afa_igy_javithatj_1A1R2M
Jogtalanul visszaigényelt áfa kijavítása a könyvelésben
Jogtalanul visszaigényelt áfáról tett a korábbi adóévekre megállapítást az adóhatóság. Olvasónk azt kérdezte, hogyan, melyik évre kell a korrekciót elvégezni? Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló válaszolt.
Kérdését így részletezte olvasónk: A 2014-es évre vonatkozóan a NAV jogtalanul visszaigényelt áfát állapított meg. A jogerős határozat 2016-ban született meg. Kérdésem az lenne ezzel kapcsolatban, hogy ezeket a tételeket a 2014-es évre kell javítani, és ezzel együtt a beszámolót is módosítani? A jelentős hiba a számviteli politikájukban a mérlegfőösszeg 2 százaléka, az említett összeg ezt meghaladja.
Szakértőnk válasza:
Ha a hibahatás a számviteli törvény (Szt.) 3. § (3) bekezdés 3. pontja szerint jelentős, akkor az előző év(ek)re vonatkozó – a mérlegkészítés napjáig megismert és nem vitatott, nem fellebbezett, illetve a jogerőssé vált megállapítások miatti – módosításokat a mérleg és az eredménykimutatás minden tételénél az előző év adatai mellett be kell mutatni, azok nem képezik részét az eredménykimutatás tárgyévi adatainak. Ez esetben a mérlegben is, az eredménykimutatásban is külön-külön oszlopban szerepelnek az előző üzleti év adatai, a lezárt üzleti év(ek)re vonatkozó módosítások, valamint a tárgyévi adatok (Szt. 19. § (3) bekezdés).
A jelentős összegű hibákat is a folyamatos, tárgyévi könyvelésben kell javítani, de azokat – e tételek miatti hibahatásokat – a hiba feltárása évének adataitól elkülönítetten kell bemutatni
♦ a mérlegben és
♦ az eredmény-kimutatásban, sőt
♦ külön a kiegészítő mellékletben évenkénti részletezéssel, itt utalva arra is, hogy a 2014. évi hiba javítása történt meg.
Ezért a hibajavítás könyvelésekor is minden, a hiba korrigálásával kapcsolatos könyvelési tételt a tárgyévi működés tételeitől elkülönítetten kell kezelni. Ennek során a tárgyévben használt számlákat célszerű alszámláikra bontani úgy, hogy az egyes ellenőrzött évekhez kapcsolódóan külön alszámlákat vezessenek be ott, ahol az ellenőrzés miatt módosító tételeket kell elszámolni.
Tehát a 2016. évben tudja kijavítani a 2014-ben elkövetett hibát, de az előző módon el tudja különíteni a folyó évet érintő könyvelési tételektől, illetve ennek következményeit a három oszlopos beszámolóban külön megjeleníteni.
A mérleg ismételt közzétételére 2013-tól nincs lehetőség, így a 2014. évi beszámolóval kapcsolatosan korrekciós feladat nincs, a javítások a 2016. évi beszámolóban fognak látszani, de elkülönülve külön oszlopban: a 2014. évi hiba könyvelési javításának hatását tükrözve.
Hozzászólások (0)