adozona.hu
Kiszállítási határidő közösségen belüli értékesítéskor
//adozona.hu/nemzetkozi_kozossegi_adozas/Kiszallitasi_hatarido_kozossegen_beluli_ert_339IAI
Kiszállítási határidő közösségen belüli értékesítéskor
Német partnercég megrendelését decemberben elkészítette a magyar vállalkozás, s kiállította a számlát közösségen belüli értékesítésről. A megrendelő azonban – raktározási probléma miatt – csak 2019. január végén kéri kiszállítani az árut Németországba. Milyen kiszállítási határidő vonatkozik a közösségen belüli értékesítésre, hogy áfa nélkül lehessen számlázni? – kérdezte olvasónk. Tüske Péter vámszakértő válaszolt.
Közösségen belüli adómentes értékesítés közösségi adószámmal rendelkező, az általános szabályok szerint adózó áfaalanyok között akkor valósulhat meg, ha az eladó olyan termékértékesítést hajt végre eltérő tagállamban nyilvántartásba vett adózó részére, amely értékesítés következményeként a terméket igazoltan más tagállamba szállítják el. A termék más tagállamba történő elfuvarozásának, eljuttatásának ténye fuvarokmánnyal vagy más hitelt érdemlő módon igazolható.
Alapvetően az áfatörvény nem határoz meg határidőt közösségi értékesítés esetén az áru kiszállítására vonatkozóan, azzal a feltétellel, hogy a terméket az értékesítést követően már nem használják, azon nem végeznek megmunkálást, illetve a kiszállítás a közösségi adószámmal rendelkező gazdálkodó részére történő értékesítés közvetlen következményének tekinthető.
A kiszállításra rendelkezésre álló határidőt kizárólag akkor korlátozza 90 napra a törvény, ha az árut adóraktárból szállítják ki. Így egyedüli problémát az ügyletben az jelenthet, ha a decemberi értékesítést követően, de még a január végi kiszállítást, illetve az erről szóló igazolás kézhezvételét megelőző hatósági ellenőrzés során vizsgálat alá vonják a tételt, hiszen ekkor még nem valósult meg az értékesítés adómentességének jogcíme. Erre az esetre felkészülve célszerű a szerződésben, megrendelésben lefektetni, hogy az áru elszállítására bizonyos okok miatt csak később kerül sor.
A másik megoldás az lehet, ha előleget kér az értékesítő a vevőtől az ügyletre, és a számlázásra csak kiszállítás előtt vagy akár a teljesítést követően, legkésőbb a következő hó 15. napjáig kerül sor.
Az áfatörvény 59. paragrafusának (4) bekezdése értelmében közösségi értékesítés esetén az előlegekre vonatkozó főszabálytól eltérően az előleg átvételének időpontjában nem kell előlegszámlát kiállítani, csak a pénzösszeg átvételét igazoló számviteli bizonylatot. A közösségen belüli adómentes értékesítéshez kapott előleghez külön adókötelezettség nem kapcsolódik. Ilyen esetben az értékesítésről a későbbiekben, az előző bekezdésben megállapított határidő figyelembe vételével kiállított számlában az előleget is tartalmazó teljes ellenértéket kell feltüntetni.
Az áfatörvény 60. paragrafusának (4) bekezdése értelmében közösségen belüli adómentes termékértékesítés esetén a fizetendő adót a teljesítést követő hónap tizenötödik napján kell megállapítani, azzal az eltéréssel, hogy ha az ügylet teljesítését tanúsító számla kibocsátása a teljesítést követő hónap tizenötödik napjához képest hamarabb történik, a fizetendő adót az ügylet teljesítését tanúsító számla kibocsátásakor kell megállapítani.
Hozzászólások (0)