Jön a többnyelvű uniós cégbizonyítvány

  • adozona.hu

Az Európai Unió Tanácsa elfogadta a társasági jog területén igénybe vehető digitális eszközök és folyamatok használatának további kiterjesztéséről és korszerűsítéséről szóló irányelvet. Az új irányelv révén könnyebben hozzáférhetővé válnak a vállalkozások adatai, növekszik a gazdasági társaságok iránti bizalom és az átláthatóság a tagállamokban, a közigazgatás nagyobb mértékben összekapcsolttá válik, és csökkennek a bürokratikus terhek a határokon átnyúló helyzetekben – írja közleményében a Tanács.

Az elfogadott irányelv lehetővé teszi a digitális eszközökben rejlő hatalmas lehetőségek kiaknázását a vállalkozók életének megkönnyítése, az adminisztratív terhek csökkentése, valamint a határokon átnyúló üzleti tevékenységek gyorsabbá, könnyebbé és átláthatóbbá tétele érdekében – érvel közleményében a Tanács.

A társasági jog területén igénybe vehető online eszközök

Az új szabályok megkönnyítik a vállalkozások adatainak megosztását (pl. a kültagok adatainak közzétételét) az üzleti nyilvántartások összekapcsolására szolgáló rendszeren (BRIS) keresztül. Az irányelv létrehoz egy többnyelvű digitális sablont is (digitális uniós meghatalmazás), amelynek segítségével a határokon átnyúló eljárásokban felszámolhatók az olyan alakiságok, mint a társasági okiratok felülhitelesítése (apostille) vagy a szükségtelen fordítások. Az irányelv emellett az egyszeri adatszolgáltatás elvének alkalmazására ösztönöz abban az esetben, ha egy gazdasági társaság egy másik tagállamban hoz létre leányvállalatot vagy fióktelepet.

Az alakiságok határokon átnyúló helyzetekben való egyszerűsítése érdekében az irányelv olyan többnyelvű uniós cégbizonyítványt vezet be, amelyet bizonyos típusú társaságok (például a személyegyesítő társaságok vagy a tőkeegyesítő társaságok) ingyenesen szerezhetnek be. A ma elfogadott szöveg bevezeti továbbá annak a lehetőségét, hogy a jövőben a szövetkezeteket is bevonják a társasági jogról szóló irányelv hatálya alá.

Az irányelv az Európai Parlament elnöke és a Tanács elnöke aláírására vár, majd kihirdetik az Európai Unió hivatalos lapjában, majd 20 nappal később hatályba lép.

A tagállamoknak 30 hónap áll rendelkezésükre, hogy hatályba léptessék azokat a rendelkezéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy az irányelvnek megfeleljenek. Az irányelv alkalmazását a hatálybalépésétől számított 42 hónap elteltével kell megkezdeni.

Az irányelv naprakésszé teszi és kiegészíti a társasági jog területén igénybe vehető digitális eszközök és folyamatok használatáról szóló 2019. évi irányelvet.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiskereskedelmi adó

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Zöldséges, bolti eladó szakképzettség nélkül

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Plug-in Hibrid cégautóadó

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 december
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink