hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Hatékonyabb vállalkozási adórendszer bevezetésére tett javaslatot az Európai Bizottság

  • MTI

Az Európai Bizottság tervet mutatott be ma a jelenleginél hatékonyabb és méltányosabb vállalkozási adórendszer bevezetésére, hosszú távú és rövidtávú jövőképet vázolt fel arra vonatkozóan, hogy támogassa a koronavírus-járványból kilábalást, és megfelelő állami bevételeket biztosítson az elkövetkező években.

Paolo Gentiloni gazdaságpolitikai biztos a terv bemutatásakor elmondta: az új vállalkozási adórendszer bevezetésével az uniós bizottság célja, hogy stabil üzleti környezetet teremtsen, amely fellendítheti a fenntartható és munkahelyteremtő növekedést az Európai Unióban.

A terv 2023-ig érvényes keretet terjeszt elő a vállalkozások adózására vonatkozóan, amely csökkenti az adminisztratív terheket, megszünteti az adózási akadályokat, és vállalkozásbarátabb környezetet teremt az egységes piacon. Egységes társaságiadó-keretszabályt biztosít majd az EU számára, biztosítja az adóztatási jogok tagállamok közötti méltányosabb elosztását. Mérsékli a bürokráciát és a megfelelési költségeket, minimalizálja az adókikerülési lehetőségeket, támogatja az uniós munkahelyeket és beruházásokat.

Az Európai Bizottság adóügyi menetrendet is meghatározott a következő két évre olyan intézkedésekkel, amelyek a tervek szerint előmozdítják a termelőberuházásokat és a vállalkozói szellemet, jobban védik a nemzeti bevételeket, továbbá támogatják a zöld és digitális átállást. Az intézkedések közé tartozik például, hogy az EU-ban működő nagyvállalatoknak közzé kellene tenniük tényleges adókulcsaikat, ez nagyobb átláthatóságot biztosítana. Egyúttal új adókikerülés elleni intézkedéseket is bevezetnének a fedőcégek visszaélésszerű alkalmazásával szembeni fellépés jegyében.

Az uniós bizottság végezetül ajánlást fogadott el a veszteségek belföldi kezeléséről. Az ajánlás arra ösztönzi a tagállamokat, hogy legalább az előző pénzügyi évre engedélyezzék a veszteségek megelőző időszakra vonatkozó elhatárolását a vállalkozások számára. Ez azoknak a vállalkozásoknak kedvez, amelyek a világjárvány előtti években nyereségesek voltak, mivel lehetővé teszi számukra, hogy 2020-as és 2021-es veszteségüket levonják a 2020 előtt befizetett adókból. Ez az intézkedés különösen a kis- és középvállalkozásokat (kkv) javát szolgálja – ecseteli a bizottság.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cafeteria

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Globális minimumadó 2024-re

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink