hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Minimum társasági adó az EU-ban? Sokat veszíthet Magyarország

  • adozona.hu

Hátrányosan érintené Magyarországot, ahol a legalacsonyabb a társasági adó mértéke Európában, az a nemzetközi adóztatási javaslat, mely szerint ha a multinacionális vállalatcsoport a minimum adómérték alatt marad egy adott országban, a különbözetet más ország – elsőként az anyavállalat országa – szedné be helyette. A Pénzügyminisztérium elutasítja ezt a tervet, amit a Niveus Consulting Group is kommentált.

Az országok közötti adóverseny az utóbbi években rendkívüli mértékeket öltött; ilyenek a külföldi befektetők megnyeréséért létrehozott adózási kedvezmények, vagy az „offshore” adóparadicsomok ellehetetlenítésére tett kísérletek. Az adóversenybe Magyarország is beszállt, és az Európai Unióban a legalacsonyabb mértékűre, 9 százalékra csökkentette a társasági adó kulcsát 2017-től (ezzel egész Európában Magyarországon a legalacsonyabb a társaságiadó-kulcs, Montenegró mellett).

Hogy érzékeltetni lehessen a különbséget az egyes országok között: a társasági adókulcs a világban 0 és közel 40 százalékos mérték között mozog, a fejlett országokban jellemzően magasabb (Németországban és Japánban 30, Franciaországban 28, az USA-ban 21 százalék). Éppen a fentiekből kifolyólag a multinacionális cégcsoportok dollármilliárdokat spórolnak azzal, hogy az alacsonyabb adókulcsú országokba "csoportosítják át" a nyereségüket, ami érdekellentéteket szül.

A globális minimumadókulcs bevezetése nagyon régóta napirenden van, a terv most fordult a finisébe, és várhatóan hamarosan elfogadnak egy konszenzusos javaslatot. A minimumadókulcs kapcsán már többféle számszerű ötlet elhangzott, a leggyakrabban hangoztatott mérték a 12,5 százalék, de hallani olyan híreket, hogy akár 10 százalék is lehet.

Leegyszerűsítve a minimumadó működési mechanizmusát; ha egy német anyavállalatnak van egy magyar leányvállalata, akkor az utóbbi által fizetett 9 százalékos társasági adón túlmenően a német anyavállalat is jogot formálhat a minimumadó (példánkban 12,5 százalékos) és az alacsonyabb adókulcsú állam által alkalmazott adómérték különbözetére. Tehát jelen esetben 3,5 százalékos további adóztatás jelenne meg a magyar leányvállalathoz köthetően – ecseteli Bagdi Lajos, a Niveus Consulting Group adótanácsadási partnere.

Számos kérdés merül fel ennek kapcsán, például, hogy mi a helyzet, ha nem ugyanazon az alapon, számítási módszerrel határozzák meg az egyes országokban az adóalapot, és a számviteli elszámolási sztenderdekben is számos olyan különbség lehet, amely lényegesen befolyásolja a fizetendő adó nagyságát.

Magyarország elutasítja az olyan nemzetközi adóztatási megoldásokat, amelyek a tisztességes adóversenyt korlátozzák – jelentette ki Varga Mihály az uniós pénzügyminiszterek december 1-jén tartott videókonferenciája után. Magyarország egyetért ugyanakkor azzal, hogy az államok a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) keretében a digitális gazdaság adóztatásával összefüggésben globális megoldáson dolgozzanak. A kormány olyan megoldást tudna támogatni, amely széleskörű kompromisszumon alapszik, és elkerüli a kettős adóztatást.

Varga Mihály reagálása abból az aspektusból mindenképpen érthető, hogy Magyarország a javaslat kapcsán hátrányos helyzetbe kerülhet, mert az egyszámjegyű társasági adó a valóságban már magasabb lesz, így már egyből nem lesz olyan vonzó a külföldi befektetők számára.

Magyarországon további kérdéseket vet még fel a helyi iparűzési adó megléte, az ugyanis valójában egy társaságokat sújtó közteher, amelyet adott esetben akár össze is lehetne számítani a társasági adóval az összteher mértékének meghatározásakor – vélekedett Bagdi Lajos.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfaarányosítás

Bunna Erika

adótanácsadó

Kisüzemi bortermelés

Laczi Ferenc

igazságügyi jövedéki szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink