hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Adócsalás: szigorúbb uniós szabályokat akar az Európai Bizottság

  • MTI

Új európai uniós szabályokat javasolt az Európai Bizottság szerdán annak érdekében, hogy az EU-ban fokozzák a fellépést az adócsalók és pénzügyi csalásokat elkövetők ellen.

Az irányelvjavaslat részleteit Viviane Reding igazságügyi és Algirdas Semeta adóügyi biztos ismertette a testület szokásos heti ülését követően, szerdán. A jogszabály az uniós költségvetést is érintő pénzügyi bűncselekmények elkövetőinek felelősségre vonását harmonizálná uniós szinten, megszüntetve azt a lehetőséget, hogy az elkövetők kihasználják a nemzeti jogrendszerek közti különbségeket (például azt, hogy egyes EU-tagállamokban csak pénzbírság jár olyan csalásért, amelyet máshol börtönnel sújtanak).

A jogszabály a témába vágó bűncselekmények közös definiálását, illetve a minimális büntetés mértékét is magában foglalná.

Viviane Reding a javaslatot bemutatva azt hangsúlyozta, hogy az unióban élő adófizetők pénzének maximális védelmet kell biztosítani. Algirdas Semeta pedig úgy fogalmazott, hogy a csalók nem menekülhetnek meg a felelősségre vonás alól pusztán csak földrajzi pozíciójuk okán.

A bizottság emlékeztetett arra is, hogy az uniós büdzsé 90 százalékát a tagországok költik el. Tavalyelőtt EU-szerte összesen 600 csalásgyanús esetet vizsgáltak uniós pénzekre vonatkozóan, és a tagországok beszámolói alapján a csalásokban érintett összeg eléri a 600 millió eurót.

Az adóelkerüléssel és adócsalással foglalkozott az Európai Parlament gazdasági és monetáris bizottsága is. A képviselők megszavazták azt a jelentéstervezetet, amely "az adóelkerülés és az adócsalás, valamint a kettős nem adózás lehetőségét minimálisra csökkentve egyértelműen szabályozza a kamat- és jogdíjfizetések közös adózási rendszerét" - jelezte közleményben Pelczné Gáll Ildikó, a dokumentum EP-bizottsági felelőse.

Emlékeztetett rá, hogy "a legfrissebb becslések szerint az adókijátszás és az adóelkerülés összességében hárommilliárd euró bevételkiesést jelent az Európai Unió kormányai számára".

A jelentésben a közlemény szerint "kiemelt szerepet kapott az a szemlélet, miszerint nem fordulhat elő, hogy valaki hibrid eszközök alkalmazásával vagy éppen jogosulatlan adókedvezmények igénybevételével mentesülni tudjon az adófizetés alól".
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink