adozona.hu
Tehergépkocsi-vezetőnek minimálbért vagy garantált bérminimumot kell fizetni?
//adozona.hu/munkajog/Tehergepkocsivezetonek_minimalbert_vagy_gar_OODPA0
Tehergépkocsi-vezetőnek minimálbért vagy garantált bérminimumot kell fizetni?
A tehergépkocsi-vezető alapbérének megállapításával kapcsolatban szeretnék állásfoglalást kérni. Belföldi és nemzetközi fuvarozással foglalkozó vállalkozásnál a tehergépjármű-vezetői munkakör szakirányú végzettséget igénylő munkakör-e? Mennyi a legkisebb bérminimum, amelyet fizetni kell, ha rendelkezik tehergépkocsi-vezető OKJ-s képesítéssel, illetve mennyi, ha nem? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász, ügyvéd válaszolt.
Kiinduló szabály: garantált bérminimumra az a munkavállaló jogosult, aki az alábbi két feltételnek együttesen megfelel:
♦ az adott munkakör betöltéséhez szükséges a középiskolai végzettség vagy középfokú szakképzettség és
♦ a munkavállaló ténylegesen is rendelkezik ezzel a középiskolai végzettséggel vagy középfokú szakképzettséggel.
Elsődlegesen tehát azt kell megvizsgálni, hogy a kérdés szerinti tevékenység ellátásához jogszabály vagy a munkáltató gyakorlata előírja-e kötelező végzettség meglétét. Nem találtam olyan jogszabályt, amely a gépjárművezetői munkakörben történő foglalkoztatást középfokú iskolai végzettséghez vagy középfokú szakképesítéshez kötné, illetve a hatályos jogszabályok alapján létező alkalmazási feltételek egyike sem tekinthető ilyen követelménynek.
Ugyanakkor a 2021. szeptember 1. napjától hatályos 447/2021. kormányrendelet 2. §-a az alábbiak szerint rendelkezik:
2. § A munkavállaló akkor is jogosult a kormány rendeletében meghatározott garantált bérminimumra, ha a munkakörére vonatkozóan vagy annak részeként valamely tevékenység gyakorlásához az e rendelet hatálybalépésének napját megelőző napon
a) külön jogszabály legalább középfokú iskolai végzettség vagy középfokú szakképzettség meglétét írta elő, és a munkavállaló az ennek megfelelő végzettséggel vagy szakképzettséggel rendelkezik, és jogszabály legalább középfokú iskolai végzettség vagy középfokú szakképzettség meglétét már nem írja elő; vagy
b) szabályozott szakma gyakorlására való jogosultságát a korábban hatályban lévő jogszabályok alapján megszerzett, legalább középfokú iskolai végzettséget vagy középfokú szakképzettséget tanúsító bizonyítvány alapozza meg.
A 150/2012. kormányrendelet 2020.02.14. napjáig hatályos rendelkezése szerint a tehergépkocsi-vezető szakképesítés azonosító száma: 35 841 02. A 35-ös azonosító szám középfokú szakképesítés-ráépülés, amely alapfokú iskolai végzettséget igénylő, jellemzően iskolai rendszerű szakképzésben megszerezhető szakképesítésre épül.
A fentiek alapján OKJ végzettséggel rendelkező tehergépkocsi-vezető részére meg kell fizetni teljes munkaidő teljesítése esetén 2023. december 1-jétől havibér alkalmazása esetén a 326 000 forintot. Ennek hiányában arra nem köteles a munkáltató, azaz elegendő havibér alkalmazása esetén 266 800 forint megfizetni.
Hozzászólások (0)