hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Tehergépkocsi-vezetőnek minimálbért vagy garantált bérminimumot kell fizetni?

  • adozona.hu

A tehergépkocsi-vezető alapbérének megállapításával kapcsolatban szeretnék állásfoglalást kérni. Belföldi és nemzetközi fuvarozással foglalkozó vállalkozásnál a tehergépjármű-vezetői munkakör szakirányú végzettséget igénylő munkakör-e? Mennyi a legkisebb bérminimum, amelyet fizetni kell, ha rendelkezik tehergépkocsi-vezető OKJ-s képesítéssel, illetve mennyi, ha nem? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász, ügyvéd válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Kiinduló szabály: garantált bérminimumra az a munkavállaló jogosult, aki az alábbi két feltételnek együttesen megfelel:

♦ az adott munkakör betöltéséhez szükséges a középiskolai végzettség vagy középfokú szakképzettség és

♦ a munkavállaló ténylegesen is rendelkezik ezzel a középiskolai végzettséggel vagy középfokú szakképzettséggel.

Elsődlegesen tehát azt kell megvizsgálni, hogy a kérdés szerinti tevékenység ellátásához jogszabály vagy a munkáltató gyakorlata előírja-e kötelező végzettség meglétét. Nem találtam olyan jogszabályt, amely a gépjárművezetői munkakörben történő foglalkoztatást középfokú iskolai végzettséghez vagy középfokú szakképesítéshez kötné, illetve a hatályos jogszabályok alapján létező alkalmazási feltételek egyike sem tekinthető ilyen követelménynek.

Ugyanakkor a 2021. szeptember 1. napjától hatályos 447/2021. kormányrendelet 2. §-a az alábbiak szerint rendelkezik:

2. § A munkavállaló akkor is jogosult a kormány rendeletében meghatározott garantált bérminimumra, ha a munkakörére vonatkozóan vagy annak részeként valamely tevékenység gyakorlásához az e rendelet hatálybalépésének napját megelőző napon

a) külön jogszabály legalább középfokú iskolai végzettség vagy középfokú szakképzettség meglétét írta elő, és a munkavállaló az ennek megfelelő végzettséggel vagy szakképzettséggel rendelkezik, és jogszabály legalább középfokú iskolai végzettség vagy középfokú szakképzettség meglétét már nem írja elő; vagy

b) szabályozott szakma gyakorlására való jogosultságát a korábban hatályban lévő jogszabályok alapján megszerzett, legalább középfokú iskolai végzettséget vagy középfokú szakképzettséget tanúsító bizonyítvány alapozza meg.

A 150/2012. kormányrendelet 2020.02.14. napjáig hatályos rendelkezése szerint a tehergépkocsi-vezető szakképesítés azonosító száma: 35 841 02. A 35-ös azonosító szám középfokú szakképesítés-ráépülés, amely alapfokú iskolai végzettséget igénylő, jellemzően iskolai rendszerű szakképzésben megszerezhető szakképesítésre épül.

A fentiek alapján OKJ végzettséggel rendelkező tehergépkocsi-vezető részére meg kell fizetni teljes munkaidő teljesítése esetén 2023. december 1-jétől havibér alkalmazása esetén a 326 000 forintot. Ennek hiányában arra nem köteles a munkáltató, azaz elegendő havibér alkalmazása esetén 266 800 forint megfizetni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink