hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szakképzési munkaszerződés saját dolgozóval: mutatjuk, mire kell odafigyelni

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

Számos kérdés érkezik az Adózónához saját dolgozóval létesített szakképzési munkaszerződéssel összefüggésben; cikkünkben áttekintjük az erre vonatkozó – 2023. szeptember 1-jétől hatályos – jogszabályokat.

A szakképzési törvény (2019. évi LXXX.) 90/A szakasza a szakirányú oktatás sajátos esetei között említi meg a szakirányú oktatás saját foglalkoztatónál történő teljesítését. Az említett paragrafus (1) bekezdése értelmében, ha valaki a képzésben a szakmai oktatásban párhuzamosan fennálló, foglalkoztatásra irányuló jogviszonya mellett vesz részt, és e jogviszonyában az őt foglalkoztató tevékenysége kapcsolódik az adott szakma ágazatához, a szakirányú oktatás – a kormánynak e törvény végrehajtására kiadott rendeletében (12/2020. kormányrendelet) meghatározott képzési program alapján – az őt foglalkoztatónál is teljesíthető.

Ebben az esetben a szakirányú oktatás időtartamára a felek – választásuk szerint

a) szakképzési munkaszerződést kötnek, ha annak feltételei egyébként fennállnak, vagy

b) a képzésben részt vevő személy meglévő munkaszerződését, illetve kinevezését módosítják.

A b) pontban említett esetben a képzésben részt vevő személy munkaszerződését, illetve kinevezését úgy kell módosítani, hogy abban – az eredeti munkaköri feladatok ellátása mellett vagy helyett – szerepeltetni kell a szakirányú oktatás teljesítéséhez a munkáltató által biztosított feltételeket. Ha a képzésben részt vevő személy az eredeti munkaköri feladatait is ellátja, a munkaszerződésben meg kell határozni a munkaköri feladatokra és a szakképzésben való részvételre fordítható munkaidő arányát.

Az ekként módosított szerződésre a 83–89. paragrafusait (tehát a szakképzési munkaszerződésre vonatkozó előírásokat) nem kell alkalmazni, és az így módosított munkaszerződés, illetve kinevezés nem minősül szakképzési munkaszerződésnek. A foglalkoztatóra – a kormány e törvény végrehajtására kiadott rendeletében meghatározott eltérésekkel – a duális képzőhelyre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.

Ez egyben azt is jelenti, hogy ebben az esetben nem jár szociálishozzájárulásiadó-kedvezmény, a munkabér egésze járulék- és szochoköteles.

Az a) pontban vázolt lehetőség pedig az, hogy a felek szakképzési munkaszerződést létesítenek.

Tartson velünk online rendezvényünkön! Foglalkoztatás 2024: munkajogi, munkavédelmi változások – webinárium

Ez történhet úgy, hogy a teljes munkaidős munkaviszonyt részmunkaidős munkaviszonnyá alakítják, és emellett létesítenek egy ugyancsak részmunkaidős szakképzési munkaszerződést is.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, mi a másik lehetőség, és milyen kikötésekre kell odafigyelni szakképzési munkaszerződés esetén!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cafeteria

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Globális minimumadó 2024-re

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink