hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mulasztott az alkalmazott, de a főnök is hibázott: ki fizeti a 16 milliós kártérítést?

  • adozona.hu

Ha a dolgozó több tekintetben is mulaszt, de a munkáltató eltűri a szabálytalan gyakorlatot, kármegosztás lehet indokolt. Ennek arányáról döntött a Kúria, de nem értett egyet az alsóbb fokú bíróságokkal.

Az Mfv. X. 10.305/2019/8. számú ügyben – írja a kuria-birosag.hu – a munkáltató (a felperes) 15 942 113 Ft kártérítés megfizetésére kérte kötelezni a dolgozót (az alperest) a pénztárosi felelősség szabályai szerint. Előadta, hogy egy ügyfél panasza alapján vizsgálatot indított, amely feltárta, hogy az ügyfél befektetését – tudta nélkül – ismeretlen személy felvette, és megszüntette az értékpapírszámláját. A vizsgálat megállapította, hogy a panaszos befektetésének összegét a beperelt alkalmazott fizette ki.

A közigazgatási és munkaügyi bíróság ítéletével 7 500 000 Ft kártérítés megfizetésére kötelezte a dolgozót. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

Olvassa el a téma kapcsán az Adózóna: "Kárt okoz a munkavállaló? Így lehet kártérítésre kötelezni" című írását is!
A bíróság ítéletének indokolásában megállapította, hogy az alperes pénztáros munkakörben dolgozott, ezért a felelősségére a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 180. §-a szerinti kártérítési szabályok az irányadóak, ami speciális, az általános munkavállalói kárfelelősségnél szigorúbb, objektív alapú és a teljes kárra kiterjedő kártérítési forma.

A felelősségi feltételek fennállását, a kár bekövetkezését, illetve mértékét a munkáltatónak kellett bizonyítania, és a dolgozó az Mt. 180. § (2) bekezdése alapján akkor mentesülhet a felelősség alól, ha bizonyítja, hogy a hiányt részéről elháríthatatlan külső ok idézte elő.

A közigazgatási és munkaügyi bíróság az alperes másodlagos ellenkérelme alapján vizsgálta a kártérítés mérséklésének lehetőségét. E körben a munkavállaló személyes előadásában hivatkozottakra figyelemmel – amely szerint a tartozás a havi rezsi és egyéb költségek kifizetése okán az ő és családja létfenntartását ellehetetlenítené – a kártérítés összegét az Mt. 190. §-a alapján 7 500 000 forintra mérsékelte.

A peres felek fellebbezése folytán eljárt törvényszék ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét a per főtárgya tekintetében részben megváltoztatta, a kártérítés összegét – a kamatot nem érintve – 4 782 634 forintra szállította le, az ezt meghaladó keresetet elutasító ítéleti rendelkezést helybenhagyta.

A törvényszék jogi álláspontja szerint a perbeli esetben az Mt. 190. §-ának alkalmazására (a kártérítés mérséklésére) nem volt lehetőség. A másodlagos fellebbezési kérelem körében rögzítette, hogy az Mt. kifejezett rendelkezése ellenére az Mt. 179. § (4) bekezdésében szabályozott kármegosztás a megőrzési felelősség esetén is alkalmazható abban az esetben, ha a munkavállaló felelőssége egyébként megállapítható, azonban a munkáltató vétkes magatartásával közrehatott a kár bekövetkezésében, vagy a kárenyhítési kötelezettségének nem tett eleget.

Minthogy a munkavállalói kártérítési felelősség mögöttes joga a polgári jog, illetve annak a szerződésen kívül okozott károk megtérítésére vonatkozó szabálya és az Mt. 179. § (5) bekezdése visszautal az Mt. 177. §-ára, a másodfokú bíróság a PK 36. számú Kollégiumi állásfoglalásban foglaltak alapján megállapította, hogy az adott esetben van helye kármegosztásnak.

A munkáltató felülvizsgálati kérelme folytán eljárt Kúria a törvényszék ítéletét hatályon kívül helyezte, a közigazgatási és munkaügyi bíróság ítéletét részben megváltoztatta, és 7 971 056 forinra emelte fel a munkavállaló marasztalásának tőkeösszegét. Ezt meghaladóan a felperes keresetét elutasító rendelkezést helybenhagyta. Határozata indokolásában a következőkre mutatott rá:

A törvényszék nem értett egyet azzal, hogy az elsőfokú bíróság az alperes kötelezettségszegését szándékosnak minősítette, megítélése szerint az súlyosan gondatlannak minősült. Ez a minősítés az Mt. 179. § (1) és (3) bekezdésein alapult. A másodfokú bíróság azt követően, hogy az alperesi kötelezettségszegést érdemben vizsgálta és azt súlyosan gondatlannak minősítette, már megalapozottan nem hivatkozhatott az Mt. 180. § (4) bekezdése (pénztáros megőrzési felelőssége elismervény nélkül is) szerinti kárfelelősségre.

A másodfokú bíróság jogerős ítéletében megállapított tényállásból és a felek magatartásának felróhatóságából nem a felperes által konkrétan megjelölt jogszabály [Mt. 180. § (4) bekezdés] megsértése következett. Ugyanakkor a súlyosan gondatlan kötelezettségszegéssel okozott kárfelelősség megállapítása az Mt. 179. § (4) bekezdése alapján alappal vetette fel a megállapított munkáltatói felróható közrehatás miatt a kármegosztás alkalmazását. Ezért a felperes a felülvizsgálati kérelmében kellő alap nélkül sérelmezte a jogszabálysértést.

A munkavállaló szándékosan okoz kárt a munkáltatónak, ha előre látja magatartásának (mulasztásának) károsító következményeit és azokat kívánja (egyenes szándék), vagy azokba belenyugszik (eshetőleges szándék). A perbeli esetben az alperes munkavállaló az ügyfélaláírás ellenőrzésének elmulasztását, illetve a „négy szem elve” kötelező rendelkezésének tudatos megszegését – a törvényszék álláspontjával szemben – eshetőleges szándékkal valósította meg, míg a jogerős ítéletben a felperes munkáltató terhére értékelt szabálytalan gyakorlat eltűrése és az ellenőrzés hiányos megvalósulása gondatlan mulasztásoknak minősülnek.

Ha részletesebben tájékozódna a témában, rendelje meg a HVG 2020-as munkajog különszámát!

A vétkesség eltérő fokára hivatkozva a másodfokú bíróság jogszabálysértően állapított meg a munkáltatóra terhesebb, 70-30 százalékos kármegosztást, az előbbiekre figyelemmel a Kúria szerint az 50-50 százalékban indokolt [Mt. 179. § (4) bekezdés] – olvasható a Kúria honlapján.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cafeteria

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Globális minimumadó 2024-re

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink