hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mindent a munkaidőkeretről

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

A munkaidőt a munkáltató osztja be. Jól átgondolt munkaszervezéssel időt és pénzt spórolhat meg. A beosztás meghatározása során szabadon dönthet munkaidőkeret alkalmazásáról, mely remek eszköz arra, hogy a munkavégzést működése, termelése sajátosságaihoz igazítsa. A bérpótlékok elszámolása, a szabadság kiadása, a munkaidő mértéke – hogyan, mikor, mennyiért?

A munkaidőkeretben a munkáltató a munkaidőt egyenlőtlenül osztja be, így a munkavállalónak a napi munkaidőt nem az egyes munkanapokon, hanem a munkáltató által meghatározott hosszabb időegységen belül kell átlagban ledolgoznia. Ilyenkor a dolgozó mindenféle korlátozás nélkül beosztható munkavégzésre napi 12 órára is.

Alapvető fogalmak

Munkaidő a munkavégzésre előírt idő kezdetétől annak befejezéséig tartó idő, valamint a munkavégzéshez kapcsolódó előkészítő és befejező tevékenység tartama.

A törvény a napi munkaidő mellett megkülönbözteti a beosztás szerinti napi munkaidőt is, mely a munkanapra elrendelt rendes munkaidőt jelenti. A beosztás szerinti napi munkaidő alapját a szerződésben meghatározott munkaidő-„mennyiség” képezi.

A munkarend és a munkaidő-beosztás együttesen szolgálja a munkáltató gazdaságos működését: meghatároz egy olyan rendszert, amelynek keretében a munkavállaló munkaidejét naptári napokra osztja be és kiadja a pihenőnapokat.

A munkáltató főszabályként a munkaidőt hétfőtől péntekig osztja be, szombaton és vasárnap a munkavállaló a heti pihenőidejét tölti. Ezt nevezzük általános munkarendnek. Ebben az esetben a munkavállaló a munkarend szerinti munkanapokra eső munkaszüneti napokon (például húsvéthétfő) is mentesül a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettsége alól.

A munkáltató azonban ettől eltérően is beoszthatja a napi munkaidőt. Ennek során vagy a munkaidőt osztja be egyenlőtlenül az egyes munkanapokra, vagy a heti pihenőnapokat. Ilyen egyenlőtlen munkaidő-beosztásra kizárólag munkaidőkeret vagy elszámolási időszak alkalmazása esetén van lehetőség.

Azaz, például annak ellenére, hogy valakit a munkáltató napi 8 óra tartamú munkaidőre alkalmazott (ez az általános teljes napi munkaidő), nyugodtan beoszthatja napi 12 óra tartamú munkavégzésre is. Sőt, ha a dolgozó készenléti jellegű munkakört lát el, melyre figyelemmel hozzájárulása alapján a teljes napi munkaideje napi 12 óra (ezt nevezzük hosszabb teljes napi munkaidőnek), akkor a beosztás szerinti napi munkaideje 24 óra is lehet, feltéve, hogy beleegyezett.

Ráadásul olyannyira rugalmas a szabályozás, hogy bizonyos munkavállalói körökre eltérő munkaidőkeret is meghatározható.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, hogyan határozzuk meg a keretet, valamint, hogy melyek a munkaidő mértékére, a bérpótlékokra és a szabadságra vonatkozó főbb szabályok munkaidőkeretnél!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Fehér kártya

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Magyar Japán szociális biztonsági Egyezmény

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink