hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mikor jár bér munkavégzés nélkül is?

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

A munkabérért meg kell dolgozni. Ugyanakkor van néhány olyan nevesített eset a munka törvénykönyvében, amikor tényleges munkavégzés hiányában is köteles bért fizetni a munkáltató. Ilyen például a jól megérdemelt szabadság tartama. Cikkünk a további esetekről szól, melyekkel jó tisztában lennie a munkaviszony mindkét pólusán álló félnek.

A kötelező orvosi vizsgálat mentesít

Kötelező orvosi vizsgálatnak az az orvosi vizsgálat minősül, amelyen a munkavállalónak munkaviszonyra vonatkozó szabály előírása alapján részt kell vennie.

Lényeges, hogy ebbe beletartozik a várandós állapotra tekintettel előírt orvosi vizsgálat is. A munka törvénykönyve (Mt.) ugyanis külön kiemeli, hogy kötelező orvosi vizsgálatnak kell tekinteni a várandós nőnek a terhessége ideje alatt, a terhességével összefüggő orvosi vizsgálaton való részvételét is.

Természetesen feltétel, hogy az ilyen vizsgálaton való megjelenésre kizárólag munkaidőben legyen lehetőség.

Jogszabály alapján kötelező orvosi vizsgálatnak minősülnek például a munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmassági orvosi vizsgálatáról és orvosi véleményezésről szóló 33/1998. NM rendelet szerinti orvosi vizsgálatok, továbbá azok a vizsgálatok is, amelyek az egészséges és biztonságos munkavégzés feltételeinek biztosításával függenek össze (pl. a képernyő előtti munkavégzés esetén szem- és látásvizsgálat).

A Legfelsőbb Bíróság vonatkozó állásfoglalása értelmében e körbe tartozónak kell tekinteni mindazon orvosi vizsgálatokat, amelyeken a munkavállaló jogszabályi rendelkezés alapján – ily módon egészségi állapotától függetlenül – köteles megjelenni.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mi nem tartozik a kötelező vizsgálat körébe és milyen egyéb esetekben köteles bért fizetni a munkáltató tényleges munkavégzés hiányában is!

A teljes cikkhez előfizetőink illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink