adozona.hu
Megszűnik a munkáltató – mi lesz az alkalmazottakkal?
//adozona.hu/munkajog/Megszunik_a_munkaltato__mi_lesz_az_alkalmaz_OQ9VAW
Megszűnik a munkáltató – mi lesz az alkalmazottakkal?
Míg a munkáltató jogutód nélküli megszűnésével a munkaviszony minden további intézkedés nélkül megszűnik, addig munkajogi jogutódlás esetén a munkaviszonyból származó jogok és kötelezettségek az átadóról az átvevő munkáltatóra szállnak át, tehát minden ugyanabban a mederben folyik tovább. Cikkeinkben két példa segítségével tekintjük át a munkáltató jogutód nélküli megszűnésével és a munkajogi jogutódlással kapcsolatos szabályokat.
A környéken hosszú ideig a sarki kávézóban lehetett kapni a legfinomabb lattét és croissant, az üzlet virágzott. Egy idő után azonban Nagy úr, a munkáltatói jogkör gyakorlója egyre több dolgozót küldött el, aminek eredményeként ma már csak egy főt alkalmaz a kiszolgálásra és egy főt a takarításra, noha, mentségére legyen mondva, a hangulat és a fogadtatás még mindig kifogástalan.
Ennek ismeretében kereste fel Nagy urat egyik ismerőse, Kiss úr, nem rejtve véka alá azon szándékát, hogy némi reformmal megfűszerezve továbbvinné az üzletet.
Elmondta azt is, hogy mindent átvenne, beleértve a kávégépet, a berendezéseket, de a takarítószertárban lévő eszközöket is. Sőt, nagyvonalúan megígérte, hogy egy interjú keretében az ott dolgozó két munkavállaló képességeit is felméri, és akár még fel is veszi őket.
A helyiséget bérbeadó tulajdonosnak Kiss úr cégével szemben kifogása nem merült fel.
A leírtak alapján Kiss úr cége Nagy úr cége helyébe lép, így a munkáltató személyében változásra kerül sor (munkajogi jogutódlásra). Ez ténylegesen akkor történik meg, amikor a gazdasági egység átszáll az átvevő munkáltatóra.
A gazdasági egység a munkáltató anyagi, illetve nem anyagi erőforrásainak elkülönített, szervezett csoportját jelenti, így ilyennek minősül az üzem, üzlet, telephely, munkahely vagy ezek része.
Munkajogi értelemben véve tehát akkor beszélhetünk jogutódlásról, ha az erőforrások olyan szervezett összessége kerül átadásra, mely során az megtartja identitását, és az átvevő ugyanazon gazdasági tevékenység folytatására, azonos célra használja tovább.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a munkáltatói jogutódlásra vonatkozó szabályokat!
A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (3)
Tisztelt Olvasók, kedves M Magdi és Császár Péter! Köszönjük szépen a remek javaslatot, mindenképpen megfogadjuk!
Tisztelt Szakértők. Véleményem szerint is jó ötlet annak a kérdésnek a körbejárása, hogy mi a teendő akkor, ha az ügyvezető hirtelen elhalálozása esetén az örökösök nem szeretnék folytatni a tevékenységet. Vagy nincsenek örökösök. Milyen teendők vannak, hogyan, mikor kell kiléptetni a dolgozókat...stb.
Tisztelt szakértők! Kérem, hogy amikor a jogutód nélküli megszűnésről írnak, térjenek ki arra is, amikor az örökös képesítés hiányában nem tudja átvenni a vállalkozást így nem tudja tovább vinni a vállalkozást, így a dolgozókat sem. Mit lehet tenni azonban akkor, ha az elhunyt tevékenysége miatt az alkalmazottak tudnak csak abban segíteni a további kb 1-2 hónapban, hogy a vállalkozásából fakadó kötelezettségeket lezárják, mivel nekik volt csak rálátásuk az ügyekre, az örökösöknek nem és nincs is végzettségük, hogy tovább folytathassák a tevékenységet. Lesz-e ilyenkor munkáltató mit lehet tenni ebben az esetben?