hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ilyen szabálytalanságokat talált a foglalkoztatás-felügyeleti hatóság

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

Az idén létrehozott foglalkoztatás-felügyeleti hatóság 2021. december 9-én hozta nyilvánosságra a munkaidőkeretre, illetve a munkabér védelmére vonatkozó előírások érvényesülését vizsgáló célvizsgálatának összefoglalóját. Az összefoglalóból a lényeges elemeket az alábbiakban mutatjuk be.

Leginkább a „mínusz órák” levonását vizsgálták

A rendkívüli célvizsgálat indoka az volt, hogy közérdekű bejelentés és sajtóban megjelent hírek alapján egyes munkáltatók a munkaidőkeretben foglalkoztatott munkavállalókat a járványhelyzet miatt és annak következtében a munkaidőkeret adott időszakában kevesebb munkaórára osztották be. Ennek következtében a munkaidőkeret végén úgynevezett „mínusz órák” keletkeztek, melyet a munkáltatók állítólag a munkavállalóktól munkabérelőleg jogcímen visszaköveteltek és a kifizetett munkabérből levontak vagy szándékukban állt levonni. A felügyelet azonban nemcsak ezt, hanem az úgynevezett minimumkövetelmények érvényesülését is vizsgálta, melyek a következők:

A foglalkoztatásra irányuló jogviszony létesítése körében a jogviszonyt létesítő jognyilatkozat alakszerűségére és kötelező elemeire, a jogviszony létesítésével kapcsolatos életkori feltételekre, a gyermekmunka tilalmára, a jogviszonyt létrehozó szerződés kötelező tartalmi elemeire, a foglalkoztató, valamint a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 297. §-a szerinti jogosult írásbeli tájékoztatási kötelezettségére, a foglalkoztatásra irányuló jogviszony létesítésével, megszűnésével, megszüntetésével összefüggő bejelentési kötelezettségre, a nők, a fiatal foglalkoztatottak és a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásával kapcsolatos külön rendelkezésekre, a munka- és pihenőidőre, az ellenérték megfizetésére, a jogviszony megszűnésével összefüggő igazolások kiállítására és kiadására, valamint az elszámolás megtörténtére, valamint a munkaerő-kölcsönzésre, valamint a munkaerő-kölcsönzési tevékenység végzésére vonatkozó szabályok megtartása. A célvizsgálat kiemelt területei a foglalkoztatási jogviszony rendezettségére, a munkabér védelmére, a kötelező legkisebb díjazásra, valamint a munkaidőre és annak nyilvántartására vonatkozó szabályok megtartása.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, hogy milyen gyakoriságúak és jellegűek voltak a jogsértések!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink