hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így trükköznek a cégek a munkaidő-nyilvántartással

  • dr. Hajdu-Dudás Mária

A munkáltatók kötelesek naprakészen nyilvántartani a teljesített rendes és rendkívüli munkaidő, a készenlét kezdő és befejező időpontját, továbbá a szabadság tartamát is. Ennek ellenére sok esetben elmarad a munka- és pihenőidő nyilvántartása, helyette beléptető rendszer működik, vagy az sem, esetleg a nyilvántartás nem a valós adatokat tükrözi. Megvizsgáltuk az elméletet és a mögötte rejlő gyakorlatot.

A munka törvénykönyve (Mt.) előírja a nyilvántartási kötelezettséget, de arról külön nem rendelkezik, hogy azt milyen formában kell vezetni. Mind a papíralapú, mind az elektronikus formában készített megfelelő, a lényeg, hogy a nyilvántartás olyan módon készüljön el, hogy abból később is hitelesen visszakereshetők legyenek a munka- és pihenőidővel kapcsolatos adatok. A munkaidő nyilvántartására legtöbbször a jelenléti ív vagy az elektronikus beléptetési rendszer alkalmazásával kerül sor.

A szabadság kiadása általában az erre rendszeresített szabadság-nyilvántartó könyvben vagy kartonon történik. Bár arról nem rendelkezik az Mt., hogy a munkaközi szünet kiadását is dokumentálni kellene, azonban a későbbi jogviták elkerülése érdekében ezt is célszerű nyilvántartani.

Mivel trükköznek a munkáltatók, s mit néznek az ellenőrök? OLVASSA TOVÁBB cikkünket!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Cafeteria

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Globális minimumadó 2024-re

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink