hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így jár a betegszabadság a munkaidő-keretes dolgozónak

  • adozona.hu

Hogyan kell kezelni a munkaidőkeret szerint foglalkoztatott dolgozó betegszabadságát, táppénzét? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd, munkajogász szakértőnk válaszolt.

Olvasónk a következőket írta: „Van egy munkavállalónk, aki heti 20 órásként van bejelentve, háromhavi munkaidőkeretben számoljuk el. Többen dolgoznak hasonló bejelentéssel. A dolgozóknak beosztástól függően lehet "hosszú napjuk", illetve "rövid napjuk", az, hogy kinél mennyit, és hogyan, a munkáltató osztja be, persze a jogszabályokra tekintettel. A hosszú napon dolgoznak reggel héttől délután ötig 10 órát, a rövid napon dolgoznak reggel 7-től 11-ig 4 órát. A kérdéses dolgozó hétfőn volt hosszú napra beosztva és pénteken volt hosszú napra beosztva, közben keddtől-csütörtökig beteg volt az orvosi igazolás szerint, a hétfő és a pénteki napját rendesen ledolgozta.”Ebben az esetben a betegszabadságot, vagy a táppénzt hogyan kell kezelni, mire kell figyelni, melyek az ide vonatkozó előírások?”

Az Mt. 126. § (4) bekezdése szerint a betegszabadság kiadásánál a 124. §-ban foglalt rendelkezéseket kell alkalmazni – hangsúlyozta Hajdu-Dudás Mária.

A 124. § alapján a (beteg)szabadság kiadása során a munkáltató választhat a munkanapban, illetve órában történő kiadás és elszámolás között, azonban végeredményként egyik számítási mód miatt sem érheti hátrány a munkavállalót.

A szabadságot főszabály szerint általános munkarend esetén a munkaidő-beosztás szerinti munkanapokra és a munkanapra eső munkaszüneti napra kell kiadni.

Jelen esetben egyenlőtlen munkaidő-beosztást alkalmaz a munkáltató. Ilyenkor a (beteg)szabadság kiadása során a hét minden napja munkanapnak számít, kivéve a munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapot és a munkaszüneti napot (az elszámolásra munkanapban kerül sor), azaz a kedd, szerda, csütörtök nem minősül beosztás szempontjából munkanapnak.

Egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén azonban a szabadság az adott naptári évben úgy is kiadható, hogy a munkavállaló a munkaidő-beosztással azonos tartamra mentesül a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettsége alól. Ilyen esetben a szabadságot a munkavégzés alóli mentesülés tartamával egyező óraszámban kell nyilvántartani.

Így a szabadság kiadása a tényleges munkaidő-beosztáshoz igazodik, a munkavállaló részére csak a beosztása szerinti munkanapjaira kell (beteg)szabadságot kiadni, jelen esetben hétfőre és péntekre. Ezzel a módszerrel az is megállapítható, hogy mennyi időre mentesül a munkavégzési kötelezettsége alól, amely így azonos az általános munkarendben dolgozó munkavállalóéval.

A munkáltató a munkavállaló számára a betegség miatti keresőképtelenség tartamára naptári évenként tizenöt munkanap betegszabadságot ad ki. A törvény szerint betegszabadság tartamára a távolléti díj hetven százaléka jár.

A fenti szabályokra tekintettel jelen esetben keddtől csütörtökig nem kerül kiadásra a munkavállaló részére betegszabadság – válaszolta szakértőnk.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink