hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ebéd, cigi, mosdóhasználat munka közben. Tilalom és jog

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász
3

Étkezés, dohányzás, rövid pihenés: erre szolgál a munkaközi szünet. Nem része a munkaidőnek, így erre a törvény szerint díjazás nem jár.

A munkaközi szünet időtartama:

– 20 perc, amennyiben a munkavállaló beosztás szerinti napi munkaideje vagy a rendkívüli munkaideje időtartama a 6 órát meghaladja,

– további 25 perc, ha a munkavállaló beosztás szerinti napi munkaideje vagy a rendkívüli munkaidejének időtartama a 9 órát meghaladja,

– 45 perc a 9 órát meghaladó munkaidő-beosztás esetén, függetlenül attól, hogy a munkavégzésre rendes munkaidőben vagy rendkívüli munkaidőben került sor (például: 12 órás műszak esetén összesen 45 perc munkaközi szünet jár).

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, mennyi munkaközi szünet illeti meg a fiatal munkavállalót, milyen esetben tilthatja meg a dohányzást a munkáltató, és mi az, amit nem tehet meg!
A teljes cikkhez előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (3)
tulipan.anna

Kedves Polonkaizs!
Ahogy a cikkből is kiderül, "E szabálytól azonban a munkavállaló javára el lehet térni." Tehát az is jogszerű, ha a 8 órás munkaidőt mondjuk 8-tól, 16:25-ig írja elő a munkáltató, de az is, ha az ebédszünetet is "kifizeti", s így a munkaidőt bruttó 8 órában jelöli meg.

polonkaizs

A munkáltatónak kötelező meghosszabbítania a munkaidőt ezzel a szünettel?
Vagyis aki munkarendje szerint 8-16-ig dolgozik, az szabálytalan?
Vagyis kötelező ledolgoztatni a munkaközi szünet idejét, vagy a munkáltató eltekinthet tőle?

:-)

Ezt valamikor a 2000-es évek közepén találták ki. Az én munkahelyemen az átállást úgy oldották meg, hogy fél órával meghosszabbították a munkaidőt

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink