hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így alkalmazható a munkaidőkeret

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

Számos kérdés érkezik a munkaidőkeret szabályainak alkalmazásáról. Nem véletlen, hiszen a járványhelyzet okozta kiszámíthatatlan körülmények között rugalmasságra van szükségük a vállalkozásoknak a foglalkoztatással összefüggésben is.

Ezért érdemes munkaidőkeretet alkalmazni

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 93–94. §-a alapján a munkáltató a munkavállaló által teljesítendő munkaidőt munkaidőkeretben is meghatározhatja. Ebben az esetben a munkáltató legfontosabb kötelezettsége a munkaidőkeret hosszának a meghatározása, hiszen ez az az időszak, amelyen belül a munkaidő egyenlőtlenül szétosztható.

A munkaidőkeret tartama legfeljebb négy hónap vagy tizenhat hét.

A munkaidőkeret tartama legfeljebb hat hónap vagy huszonhat hét a megszakítás nélküli, a több műszakos, valamint az idényjellegű tevékenység keretében, a készenléti jellegű munkakörben foglalkoztatott munkavállaló esetében.

A munkaidőkeret tartama, ha ezt objektív vagy műszaki vagy munkaszervezéssel kapcsolatos okok indokolják, kollektív szerződés rendelkezése szerint legfeljebb harminchat hónap is lehet.

A munkáltató számára nyilvánvalóan az az előnyös, ha a munkaidőkeret minél hosszabb időtartamú, hiszen annál nagyobb rugalmasságot kap a munkaidő egyenlőtlen beosztásában. A járványügyi korlátozások alatt kevesebb, azt követően pedig több munkaidő kerülhet anélkül beosztásra, hogy a munkáltatónak rendkívüli munkavégzésipótlék-fizetési kötelezettsége keletkezne.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, hogyan kell bért fizetni a munkaidőkeret alatt, mikor jár munkaidőkeretben bérpótlék, valamint, hogy megállapodással eltérhetünk-e a munkaidőkeret szabályaitól!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink