adozona.hu
Így alakul az anya jogviszonya, ha az apa van gyeden
//adozona.hu/munkajog/Igy_alakul_az_anya_jogviszonya_ha_az_apa_va_XAWPGQ
Így alakul az anya jogviszonya, ha az apa van gyeden
Több olyan félreértéssel találkoztam mostanában, amely az anya munkaviszonyára vonatkozik, miközben az apa veszi igénybe a gyermekgondozási díjat. Cikkünkben azt vesszük végig, mi történik akkor, ha nem az anya, hanem az apa veszi igénybe a gyermekgondozási díjat úgy, hogy az anya közben ugyanúgy otthon van a gyermekkel, apa pedig továbbra is dolgozik a munkahelyén.
A gyermekgondozási díjat bármelyik szülő igénybe veheti, amennyiben megfelel a jogosultsági feltételeknek.
Gyermekgondozási díjra jogosult a gyermeket saját háztartásában nevelő:
- biztosított szülő, ha a gyermek születését megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt;
- csecsemőgondozási díjra jogosult szülő, akinek a biztosítási jogviszonya a csecsemőgondozási díjra való jogosultság időtartama alatt szűnt meg feltéve, hogy a csecsemőgondozási díjra való jogosultsága a biztosítási jogviszony fennállása alatt keletkezett, és a gyermek születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt.
A gyed mellett korlátlanul lehet munkát végezni, így a leggyakoribb az, hogy amennyiben az apa veszi igénybe a gyedet, akkor ő továbbra is a munkahelyén dolgozik, és ugyanúgy az anya van otthon a gyermekkel gondozás céljából. Ehhez megvan a joga az alábbi jogszabály szerint:
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 128. § (1) A munkavállaló gyermeke harmadik életéve betöltéséig – a gyermek gondozása céljából – fizetés nélküli szabadságra jogosult, amelyet a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni.
Jól látható, hogy a fizetés nélküli szabadság igénybevételéhez gyermekgondozás céljából akkor is joga van a szülőnek, ha nem ő veszi igénybe a gyermekgondozási díjat.
Találkoztam olyan munkáltatói gondolkodásmóddal, hogy amennyiben az anya nem veszi igénybe a gyedet, hanem az apa teszi azt, akkor a munkáltató úgy véli, hogy az anya vagy menjen vissza dolgozni, vagy mondjon fel, mert így nem jogosult tovább a munkaviszonyát fenntartani. Jól látható azonban, hogy egyrészt a gyed igénybevétele önmagában még nem jelenti azt, hogy otthon van szülő. Tehát abszolút lehetséges –, és mint említettem jellemző is –, hogy az anya van otthon a gyermekkel akkor is, ha apa veszi igénybe a gyedet. Leginkább anyagi okai vannak, amikor a szülők így döntenek.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja jár-e szabadságra jogosítő idő, és ha igen, akkor mennyi az anyának, ha az apa veszi igénybe a gyedet, és az anya van otthon a picivel, a munkahelyén pedig fizetés nélküli szabadságon!
Hozzászólások (2)
Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő válasza:
Kedves Kérdező!
Először is a jogszabály:
115. § (1) A munkavállalónak a munkában töltött idő alapján minden naptári évben szabadság jár, amely alap- és pótszabadságból áll.
(2) Munkában töltött időnek minősül az (1) bekezdés alkalmazásában
a) a munkaidő-beosztás alapján történő munkavégzési kötelezettség alóli mentesülés,
b) a szabadság,
c) a szülési szabadság,
d) a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §) első hat hónapjának,
e) a keresőképtelenség,
f) a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés három hónapot meg nem haladó,
g) a munkavégzés alóli mentesülésnek az 55. § (1) bekezdés b)-l) pontban meghatározott
tartama.
Vagyis nem az számít, hogy ki vette igénybe az ellátást, a gyedet. A jogszabály sem azt említi. Hanem azt, hogy a munkavállaló gyermekgondozás céljából fizetés nélküli szabadságon van és ebből az első 6 hónapra jár a szabadság. Az anya akkor is ezen a távolléten van, hogyha apa vette igénybe a konkrét ellátást.
Tehát jár neki szabadság a csed idejére, majd a gyed első 6 hónapjára. Utána nem. Illetve amikor visszament és kivette az 55 nap szabadságot, arra is jár szabadság, hiszen a szabadság idejére is jár szabadság – ahogy a fenti jogszabályban láthatjuk.
Tisztelt Szakértő!
Egy régebbi cikket szerettem volna megnézni ani az alábbi volt
" OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja jár-e szabadságra jogosítő idő, és ha igen, akkor mennyi az anyának, ha az apa veszi igénybe a
gyedet, és az anya van otthon a picivel, a munkahelyén pedig fizetés nélküli szabadságon! "
Sajnos nem találom hogy tudom tovább olvasni.
Nekem is ez lenne a kérdésem.
Egy munkavállaló 1. gyermeke 2016.06.18-án született. 2015.11.01-től táppénz 2016.06.17-ig.
CSED 2016.06.18-2016.12.02.
GYED 2016.12.03-2018.06.18.
GYES 2018.06.19-2019.06.18.
közben 2019.02.01. 1 nap szabadság mert 2019.02.02-től ismét táppénz várandósság miatt.
2019.02.02-07.21 táppénz
2019.07.22-2020.01.05 CSED
2020.01.06-tól a FÉRJE vette igénybe a GYED-et
Ő 2020.01.06-tól kivette z addig járó 55 nap szabadságát 2020.03.20-ig
2020.03.21-tők fizetés nélküli szabadságot kért.
2021.07.23-tól 2022.07.-ig ismét ő vette igénybe már a GYEST.
Szólt hogy leszámol a GYES után és a szabadságát kivenné vagy szabadság megváltással venné igénybe.
A kérdésem az lenne, hogy mivel a gyed első 6 hónapjáró szabadság nem járt neki mivel a férje volt GYED-en, a GYES idje is szabadságra jogosító időnek számít-e? Ill az első 6 hónapja, hiszen ez fizetés nélküli szabadsággal párosul.Az 55 nap szabadság ha jól tudom az szabadságra jogosító időnek számít.
Nagyon várom mielőbbi válaszát az időpont közelsége miatt. Nem tudom hogy szokott ez zajlani, kérem ha lehet ezzel kapcsolatban is írna nekem.
A regisztrált email címek közül mind a kettőre lehet küldeni.
Köszönettel: S.Erika