Harmadik országbeli munkavállalók kiküldetésének ügyében hozott döntést az Európai Unió Bírósága

  • adozona.hu

A munkavégzés helye szerinti tagállam előírhat a tartózkodási engedély beszerzésére vonatkozó kötelezettséget – írja sajtóközleményében az Európai Unió Bírósága.

Az ügy

Egy szlovák vállalkozás ukrán munkavállalókat küldött ki egy holland társasághoz a rotterdami kikötőben (Hollandia) ellátandó feladatok végzése céljából. Az ukrán állampolgárok a szlovák hatóságok által kiállított ideiglenes tartózkodási engedéllyel rendelkeznek. A holland jog értelmében az ukrán állampolgároknak 90 nap elteltével holland tartózkodási engedélyt is be kell szerezniük.

Foglalkoztatás 2024-ben: munkajogi, munkavédelmi változások – videófelvétel

Ezenkívül minden engedély iránti kérelem után díjat kell fizetni. Az ukrán munkavállalók panaszai tárgyában eljáró holland bíróság úgy határozott, hogy kérdéseket terjeszt előzetes döntéshozatalra a Bíróság elé. Azt kívánja megtudni, hogy a holland szabályozás összeegyeztethető-e az Európai Unión belüli szolgáltatásnyújtás szabadságával.

Az ítélet

Ítéletében a Bíróság megállapítja, hogy a másik tagállamban letelepedett szolgáltatásnyújtók azon kötelezettsége, hogy minden kiküldött harmadik országbeli állampolgár munkavállaló számára tartózkodási engedélyt kérjenek, amely kötelezettség célja, hogy a munkavállalók a kiküldetésük szabályszerűségét igazoló biztonsági okmánnyal rendelkezzenek, olyan intézkedésnek minősül, amely alkalmas az ilyen munkavállalók jogbiztonságának javítására irányuló célkitűzés megvalósítására.

Ez az engedély bizonyítja a fogadó tagállamban történő tartózkodáshoz való jogukat. Ezenkívül az a cél, amely azon alapul, hogy ellenőrizni kell, hogy az érintett munkavállaló nem jelent-e veszélyt a közrendre, szintén igazolhatja a szolgáltatásnyújtás szabadságának korlátozását.

A Bíróság megállapítja, hogy az egyik tagállamba egy másik tagállamban letelepedett vállalkozás által kiküldött harmadik országbeli állampolgár munkavállaló részére kiadott tartózkodási engedélyért magasabb összegű díjat kell fizetni, mint a tartózkodási igazolás uniós polgár részére történő kiállításáért.

E tény kapcsán emlékeztet arra, hogy e díjak összege nem lehet túlzott vagy észszerűtlen, és annak megközelítőleg meg kell felelnie az ilyen engedély iránti kérelem elbírálása során felmerülő adminisztratív költségnek; e feltételek teljesülését a holland bíróságnak kell megállapítania – olvasható az Európai Unió Bírósága honlapján (curia.europa.eu) a 2024. június 20-án közzétett C-540/22. sz. ügyben hozott ítéletről szóló sajtóközleményében.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Részesedésvásárlás

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Tao-előleg

Pölöskei Pálné

adószakértő

Grafikus munkáltatója ekhót alkalmaz

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 június
H K Sze Cs P Sz V
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Együttműködő partnereink