hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ha hiszi, ha nem, kiszervezhető a munkáltatói jogok gyakorlása

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

A munkáltatói jogok gyakorlását át lehet ruházni a munkáltatóval munkaviszonyban nem álló személyre vagy szervre, így például ügyvédre vagy akár ügyvédi irodára is delegálhatják azt. Az okokat és a munkáltató kötelezettségeit is összefoglaljuk, valamint bírósági döntéseket is ismertetünk.

A munkáltató és a munkáltatói jogkör gyakorlója nem azonos jogi kategóriák.
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 33.§-a alapján a munkáltató az a jogképes személy, aki a munkaszerződés alapján munkavállalót foglalkoztat. Az ő képviseletében jár el az Mt. 20. §-a alapján a munkáltatói jogkör gyakorlója. Az ő személye a munkaviszonyban rendkívül fontos. Ezért írja elő az Mt. 46. §-ának (h) bekezdése, hogy a munkáltató legkésőbb a munkaviszony kezdetétől (és nem a munkaszerződés kötésétől) számított 15 napon belül írásban köteles a munkavállalót a munkáltatói jog gyakorlására jogosultról tájékoztatni. Ezt a kötelezettségét ugyanakkor például a szervezeti működési szabályzatra utalással is teljesítheti, ha úgy a gyakorló szerv vagy személy egyértelműen beazonosítható. Maga a tájékoztatás szükséges egyrészt ahhoz, hogy a munkavállaló tisztában legyen azzal, hogy a legfontosabb jogosítványokkal a munkáltató részéről ki rendelkezik, másrészt pedig kötelezettségeit ki felé szükséges teljesítenie, kinek kell elszámolnia, illetve a jognyilatkozatait kihez kell címeznie. 

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, milyen következménye lehet annak, ha a munkáltató nem tájékoztat, az is kiderül, hogy kire, kikre szervezhető ki a munkáltatói jog gyakorlása, és bírósági példákat is ismertetünk!

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink