hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ezek az ösztöndíjas foglalkoztatás főbb szabályai

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

Ösztöndíjas foglalkoztatásra a felsőfokú végzettség megszerzését követően egy alkalommal, 9 és 12 hónap közötti határozott időre van lehetőség. Bár a felek között nem munkaviszony jön létre, a munka törvénykönyve több rendelkezését is alkalmazni kell. A foglalkoztatottnak fizetett ösztöndíj járulékalapot képező jövedelemnek minősül, ugyanakkor a havonta az ösztöndíjnak a minimálbért meg nem haladó mértéke mentes az szja-fizetési kötelezettség alól.

Az ösztöndíjas foglalkoztatás a felsőoktatásból kilépő pályakezdő munkavállaló és a fiatal szakembert kereső verseny-, illetve közszférában működő foglalkoztató közötti jogviszony.

Tartama a felsőfokú végzettség megszerzését követően egy alkalommal 9 és 12 hónap közötti határozott idejű lehet, a megszűnést követően pedig akár egy hosszú évekig tartó munkaviszony is követheti.

Ha a felek megítélése szerint mégsem várható jövőbeli gyümölcsöző kapcsolat és nem létesítenek egymással munkaviszonyt, a foglalkoztatott még mindig távozhat egy jó ajánlólevéllel.

Bár a felek között nem munkaviszony jön létre, ugyanakkor a munka törvénykönyve több rendelkezését is alkalmazni kell a 2004. évi CXXIII. törvényben foglaltak mellett.

Ki lehet ösztöndíjas foglalkoztatott?

Ösztöndíjas foglalkoztatott: az a személy, aki az ösztöndíjas foglalkoztatási jogviszony létesítésének időpontjában

– a 30. életévét még nem töltötte be,

– akinek a diplomája a jogviszony létesítését megelőző 2 éven belül került kiadásra, és

– munkaviszonyban – ide nem értve az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvény szerinti jogviszonyt és az adórendszeren kívüli foglalkoztatásnak minősülő háztartási munkára irányuló munkaviszonyt –, közalkalmazotti jogviszonyban, közszolgálati vagy kormányzati szolgálati jogviszonyban, állami szolgálati jogviszonyban, szolgálati jogviszonyban nem áll.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a szerződés tartamára, az ösztöndíj mértékére, adózására, a feleket terhelő kötelezettségekre vonatkozó szabályokat!

A teljes cikkhez előfizetőink illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Átalányadóra áttérés szja-bevallásban

Lepsényi Mária

adószakértő

Engedmények egyszeres könyvvitelben 2.

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink