adozona.hu
Ennyit kell fizetni tanulószerződés esetén
//adozona.hu/munkajog/Ennyit_kell_fizetni_tanuloszerzodes_eseten_XA9T71
Ennyit kell fizetni tanulószerződés esetén
Mekkora juttatás jár a tanulószerződés alapján foglalkoztatott tanulónak, mihez kell igazítani járandóságát? Olvasónk kérdésére dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd szakértőnk válaszolt.
Az alábbi két kérdésben kért segítséget az Adózóna Olvasója: 1. Van egy cég, amely tanulószerződéssel 3 hétre alkalmazna a nyárra tanulót autószerelőként. A tanuló most 9. osztályos egy középiskolában. Megnéztem a január elsejétől hatályos törvénymódosításokat, de bizonytalan vagyok, mennyi juttatás adható a tanulónak. Én még a minimálbér 20 százalékát tudtam, de az valószínű nem jó. A meghatározott normatíva alapján kell megállapítani az összeget? És ha 3 hét a gyakorlati idő, akkor arányosan csökken az összeg? 2. Van egy másik cég, ahol tanulószerződéssel alkalmaznak tanulót 2013. 09. hótól, aki már érettségivel rendelkezik, és szakiskolában tanul, minden pénteken gyakorlati képzésen van. Ezt a szerződést is felül kell vizsgálni, és a jelen jogszabályokhoz igazítani? Itt is a normatíva szerint kell a havi juttatást megállapítani? Itt már számolhatok az 50 százalékot elért képzési idővel?
Dr. Hajdu-Dudás Mária először a vonatkozó jogszabályt idézte. A 2011. évi CLXXXVII. törvény 63.§ (2) bekezdés szerint a tanulószerződés alapján kifizetett tanulói pénzbeli juttatás havi mértékének legkisebb összege annak a szakképzési évfolyamnak az első félévében, amelyben a tanuló tanulószerződés alapján vesz részt szakképzésben, ha a gyakorlati képzési idő eléri
a) a 80%-ot, a hónap első napján érvényes minimálbér 15%-ának 1,3-szerese,
b) a 70%-ot, a minimálbér 15%-ának 1,2-szerese,
c) a 60%-ot, a minimálbér 15%-ának 1,1-szerese,
d) az 50%-ot, a minimálbér 15%-a,
e) a 40%.ot, a minimálbér 15%-ának 0,9-szerese,
f) a 30%-ot, a minimálbér 15%-ának 0,8-szerese,
g) a 20%-ot, a minimálbér 15%-ának 0,7-szerese.
A tanulót legalább a fenti összegek illetik meg, azonban a gyakorlati képzést szervező szervezet ennél többet is fizethet részére.
A tanulót a tanulói pénzbeli juttatás a tanulószerződés alapján a tanulószerződés hatálybalépésének napjától, teljes hónapra illeti meg. Ha azonban a tanulószerződés a tanév megkezdése után, hónap közben jön létre vagy szűnik meg, a tanulót a tanulói pénzbeli juttatás időarányos része illeti meg, ahogyan a kérdező is írta.
A második esetben is irányadóak a fenti minimálisan fizetendő összegek, ha ennél kevesebb az adott tanuló esetén a pénzbeli juttatás, azt növelni szükséges. (2013 szeptemberében is ugyanezek a szabályok voltak irányadóak a díjazásra, így lehet, hogy nem is kell módosítaniuk a szerződést).
A gyakorlati képzési idő tekintetében a szakképesítésre a szakmai és vizsgakövetelményben meghatározott elméleti és gyakorlati képzési idő arányát kell figyelembe venni – hangsúlyozta Hajdu-Dudás Mária.
Hozzászólások (0)