adozona.hu
Erre jók az atipikus munkaviszonyok
//adozona.hu/munkajog/Atipikus_munkaviszonyok_WFD2JA
Erre jók az atipikus munkaviszonyok
Tipikusnak az általános munkarend szerinti, hétfőtől péntekig tartó, napi 8 óra tartamú munkavégzést tekintjük. A munkáltatói és munkavállalói igények változása, a technika fejlődése azonban egyre inkább megköveteli a rugalmasságot, melynek szükségszerű következménye lett az új foglalkoztatási formák megjelenése.
Alig akad olyan szellemi tevékenységet igénylő munkakör, melyet ne lehetne otthonról, pizsamában ellátni. Két cég alkalmazhat együttesen egy könyvelőt, de két vagy akár négy munkavállaló is elláthat egyetlen munkakört. A behívás alapján arra van lehetőség, hogy a munkáltató csak akkor vegye igénybe a munkavállalót munkavégzés céljából, amikor valóban tud neki munkát adni. Jelen cikk négy atipikus jogintézmény lényegét ismerteti.
Több munkavállaló – egy munkáltató
A munkakör megosztásának lényege, hogy a részmunkaidő sajátos formájaként több, legalább 2 fő munkavállaló lát el egyetlen munkakört.
A munkavállalók és a munkáltató egy munkaszerződést kötnek egymással, melyben részletesen szabályozzák a feltételeket azzal, hogy minden munkavállaló esetén rendelkezni kell a munkaviszony egyes feltételeiről, így a próbaidőről, az alapbérről stb.
Előnye a munkáltató számára, hogy nem kell helyettesítésről gondoskodni, hiszen amennyiben az egyik munkavállaló akadályoztatás miatt nem tudja ellátni munkáját (pl. szabadságon van, keresőképtelen beteg), a szerződést kötő többi munkavállaló köteles a kötelezettségek teljesítésére.
A munkaidő beosztására ebben az esetben is a kötetlen munkarendre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni, tehát a dolgozók együttesen, a saját beosztásuk szerint kötelesek ellátni munkaköri feladataikat.
Általános szabályként a munkavállalókat a munkabér egyenlő mértékben illeti meg, ettől azonban el lehet térni, így lehetőség van a munkaköri kötelezettségek egyenlőtlen elosztására is (a bérezés ezt az eltérést figyelembe veszi).
A munkaviszony megszüntetése csak egyénileg történhet, azt bármely munkavállaló felmondhatja, ha azonban a munkavállalók létszáma 1 főre csökken, megszűnik a munkaviszony. Ebben az esetben ki kell fizetni azt az összeget, ami munkáltatói felmondás esetén megilletné a munkavállalót, és megfelelően kell alkalmazni a végkielégítés szabályait is.
A munkakör megosztására vonatkozó szabályoktól a munkaszerződés csak a munkavállaló javára térhet el, azonban kollektív szerződés kedvezőtlenebb eltérő szabályt is alkalmazhat.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a behívásra, a távmunkára és arra az esetre vonatkozó főbb szabályokat, ha a munkavállaló több helyen vállalt munkát!
A teljes cikkhez előfizetőink illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)