adozona.hu
A nap kérdése: lehet-e az ügyvezető a végelszámoló, a kilépő munkavállalókkal mi a teendő?
//adozona.hu/munkajog/A_nap_kerdese_vegelszamolas_munkavallalo_ug_S3QWUT
A nap kérdése: lehet-e az ügyvezető a végelszámoló, a kilépő munkavállalókkal mi a teendő?
Egy júliustól végelszámolást indít. Lehet-e az ügyvezető a végelszámoló? A munkavállalókkal mi a tennivaló, ha szabályosan akar eljárni a folyamat során a kft.? Olvasói kérdésre dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolt.
A kérdés részletesen így hangzik: a kft. 2024. július 1-jétől végelszámolást indít. Jelenleg három fő munkavállalója van a cégnek határozatlan idejű munkaszerződéssel. Egy fő (a jelenlegi ügyvezető) maradna továbbra is július elsejétől végelszámoló munkaviszonyban. Ez a foglalkoztatási jogviszony a végelszámoló esetében maradhat? A másik két fő munkavállaló munkaviszonya megszűnne 2024.07.31-ével (a dolgozókkal szóban megbeszélve, természetesen mivel 10, illetve 18 éve dolgoznak nálunk végkielégítésüket megkapják). A két kilépő munkavállalóval mi a teendőnk? Felmondás/közös megegyezés (közös megegyezés esetén is kifizetnénk részükre a végkielégítést, ha ez nem probléma, felmondási idő)? Mikor és mi a végkielégítésen kívül a kötelezettségünk feléjük? Mik a határidők, részükre milyen dokumentumot kell készítenünk a munkaviszony megszüntetésével kapcsolatban?
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
Végelszámolónak az ügyvezető is megválasztható. Amennyiben a legfőbb szerv az ügyvezetőt választja meg végelszámolónak, a végelszámolás kezdetét megelőző nappal az ügyvezető addigi jogviszonyát meg kell szüntetni. Ezt a változást pedig be kell jelenteni a NAV felé a T1041-es nyomtatványon. Ezt követően a jogviszonyra létesíthető megbízási jogviszony vagy munkaviszony. Utóbbi esetében a következő nappal – a végelszámolás kezdő napjától – a végelszámolói feladatok tekintetében választott jogviszonyra be kell jelenteni a T1041-es nyomtatványon. Fontos, hogy ez a folyamat abban az esetben is érvényes, ha ugyanazon személy, ugyanolyan jogviszonyáról (munkaviszony) van szó.
Az Adózóna oldalán megjelent további „A nap kérdése” című írásokat itt olvashatja el. Megjelent! Cégek megszűnése – adózási, számviteli és jogi kérdések című kiadvány |
Ami a másik két munkavállalót illeti, a legcélszerűbb a közös megállapodás. Ebben a munkáltató és a munkavállaló megállapodnak abban, hogy a munkaviszonyuk 2024.07.31. napján megszűnik. A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) nem gátolja, hogy a közös megegyezéssel történő munkaviszony megszüntetésbe belefoglalják, hogy a munkavállaló a jogviszonyára tekintettel végkielégítésben részesül, sőt azt is belefoglalhatják, hogy ehhez a munkáltató a munkáltatói felmondás esetén járó munkavégzés alóli mentesítés időtartamát is hozzáadja. A felmondási idő munkáltatói felmondás esetében 30 nap, ehhez 10 év esetén további 25 nap, 18 év esetén pedig 40 nap hozzájön. Ennek a felét nem kellene ledolgozniuk. Az is a felek megállapodásának tárgya, hogy konkrét munkavégzési kötelezettség meddig terheli a munkavállalókat. Emellett a ki nem adott szabadságot is meg kell természetesen váltani.
Az Mt. 80. §-a alapján a munkavállaló munkaviszonya megszüntetésekor (megszűnésekor) munkakörét az előírt rendben köteles átadni és a munkáltatóval elszámolni. A munkakörátadás és az elszámolás feltételeit a munkáltató köteles biztosítani. A munkaviszony felmondással történő megszüntetésekor legkésőbb az utolsó munkában töltött naptól, egyébként legkésőbb a munkaviszony megszűnésétől számított ötödik munkanapon a munkavállaló részére ki kell fizetni a munkabérét, egyéb járandóságait, valamint ki kell adni a munkaviszonyra vonatkozó szabályban és egyéb jogszabályokban előírt igazolásokat. Itt a legfontosabb a foglalkoztatói igazolás.
Hozzászólások (0)