adozona.hu
A nap kérdése: minden munkahelyi balesetről kötelező jegyzőkönyvet készíteni?
//adozona.hu/munkajog/A_nap_kerdese_minden_munkahelyi_balesetrol__O7DZWM
A nap kérdése: minden munkahelyi balesetről kötelező jegyzőkönyvet készíteni?
Minden olyan balesetről kell üzemi baleseti jegyzőkönyvet felvenni, amely a munkahelyen és az elvégzett munkával összefüggésben történt? – kérdezte olvasónk. Dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő válaszolt.
A kérdés részletesen így hangzik: kifizetőhely vagyunk, a munkavédelemmel kapcsolatos feladatokat külsős cég csinálja. Egyik dolgozónk (szakács munkakör) munkavégzés közben elvágta az ujját, (kisebb sérülés volt mindössze) baleseti ambulancián ellátták a sérülését, betegállományba azonban nem került. Másik dolgozónk, akinek egy rossz lépés miatt bokája kificamodott (munkahelyen történt, munkaidőben – mosodai munkatárs), de a keresőképtelensége mindössze 3 nap volt. (orvosi igazoláson 4 kód). A munkavédelmis nem ad ki jegyzőkönyvet egyik munkahelyi balesetről sem. Ezt azzal indokolják, ha a keresőképtelenség nem keletkezik, illetve, ha a keresőképtelenség nem haladja meg a három napot, akkor nekik nem kell megküldeniük a jegyzőkönyvet. Erre jogszabályra hivatkozik: „(4) *A munkáltatónak a munkaképtelenséggel járó munkabalesetet és a fokozott expozíciós esetet haladéktalanul ki kell vizsgálnia, és a kivizsgálás eredményét munkabaleset esetén a munkabaleseti jegyzőkönyvben, fokozott expozíció esetén a vizsgálati lapon kell rögzítenie.” Jól jár el a munkavédelmi ügyintéző? Tényleg nem kell neki kiállítani jegyzőkönyvet, ha keresőképtelen napok száma a 3 napot nem haladja meg? Mi a tb-kifizetőhelyi oktatásokon azt az információt kapjuk, hogy minden balesetről, ami a munkahelyen történik és az elvégzett munkával összefüggésben történt, jegyzőkönyvet kell készíteni.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (Mvt.) a következőket fekteti le:
64. § (1) Azt a munkabalesetet, amely esetében a munkavállaló több mint három munkanapon át nem volt munkaképes, valamint a foglalkozási megbetegedést és a fokozott expozíciós esetet be kell jelenteni, ki kell vizsgálni és nyilvántartásba kell venni.
A végrehajtási rendelet is megerősíti:
5/1993. MüM rendelet [az Mvt. 64. § (1) és(4) bekezdéséhez]
5. § * (1) A munkáltató minden munkaképtelenséggel járó munkabalesetet, ideértve a bányászati munkabalesetet is (a továbbiakban együttesen: munkabaleset), a bekövetkezését követően köteles haladéktalanul kivizsgálni. A három munkanapot meghaladó munkaképtelenséggel járó munkabalesetet ki kell vizsgálni, nyilvántartásba kell venni és be kell jelenteni. Munkaképtelenséget nem okozó munkabaleset esetén a kötelező egészségbiztosítási ellátásról szóló törvény végrehajtására kiadott kormányrendeletben foglalt szabályokat kell alkalmazni.
Jól mondja tehát a munkavédelmi szakértőjük a fenti megállapításokat.
Hozzászólások (0)