hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mezőgazdasági idénymunka létesítése, korlátai, bérezése és közterhei

  • Lepsényi Mária adószakértő

Az őszi betakarítás idején néha sok kézre van szükség. A segítők foglalkoztatása a mezőgazdasági munkavégzés idején egyszerűsített foglalkoztatással is megvalósulhat. Összeszedtük a mezőgazdasági idénymunka létesítésére, korlátaira, bérezésére és közterheire vonatkozó legfontosabb előírásokat.

Az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvény (a továbbiakban: Efo-törvény) az egyszerűsített módon létesíthető munkaviszonyban foglalkoztatottakra (a továbbiakban: egyszerűsített foglalkoztatás) vonatkozó szabályokat tartalmazza, mely alapján alacsony közterhek mellett, egyszerű adminisztrációval valósulhat meg foglalkoztatás.

Az egyszerűsített foglalkoztatás egyik típusa mezőgazdasági idénymunka.

Mezőgazdasági idénymunkának minősül a növénytermesztési, erdőgazdálkodási, állattenyésztési, halászati, vadászati ágazatba tartozó munkavégzés, továbbá a termelő, termelői csoport, termelői szervezet, illetve ezek társulása által a megtermelt mezőgazdasági termékek anyagmozgatása, csomagolása – a továbbfeldolgozás kivételével – feltéve, hogy azonos felek között a határozott időre szóló munkaviszony időtartama nem haladja meg egy naptári éven belül a 120 napot.

Munkajogi témákkal foglalkozó további cikkeinket itt olvashatja el!

Az időkeretet ugyanazon felek közötti munkaviszony esetén kell tehát figyelni, azaz nincs akadálya annak, hogy a munkavállaló több különböző munkáltatónál munkát végezzen ezen időkorlát között.

Az egyszerűsített foglalkoztatás létesítése

Egyszerűsített foglalkoztatás céljából létrejött munkaviszony a felek szóbeli megállapodása alapján, a munkáltató bejelentési kötelezettségének teljesítésével keletkezik. Ha azt a munkavállaló kéri, illetve a jogszabály alapján nem elektronikus úton bevallásra kötelezett munkáltató választása szerint, az egyszerűsített foglalkoztatás céljából munkaviszonyt az Efo-törvény melléklete szerinti szerződés megkötésével kell létesíteni, és azt legkésőbb a munka megkezdéséig kell írásba foglalni, azzal, hogy ez nem mentesíti a munkáltatót bejelentési kötelezettségének teljesítése alól.

Ebben az esetben a munkavégzés napjának végéig elegendő kitölteni a munkáltató és a munkavállaló megnevezésén kívüli egyéb azonosító adatait [Efo-törvény 3. § (1) bekezdés].

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben szó lesz az efo létesítésének korlátairól, bérezéséről és közterheiről!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink