hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szélesebb körben elérhető a munkahelyvédelmi bértámogatás – új formanyomtatvány az igényléshez

  • MTI/Adózóna
2

Mától elérhető az új, módosított, egyoldalas formanyomtatvány a munkahelyvédelmi bértámogatás igényléséhez, amelynek segítségével még egyszerűbben kérvényezhető a támogatás – közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM).

Egyszerűen kérvényezhető a bértámogatás a www.munka.hu oldalról letölthető új űrlap segítségével, amelyet a munkavállalónak és a munkáltatónak közösen kell kitöltenie. A módosításokat a folyamatban lévő eljárásokban is alkalmazni kell, ugyanakkor az ügyintézési határidő a rendelet hatálybalépésének napjával, azaz április 29-étől újrakezdődik.    

Mától lépett hatályba az a módosítás, amely szerint a kieső munkaidő ezentúl 15-75 százalékig terjedhet, azaz a részmunkaidő akár napi 2 óra is lehet a támogatás igénybevétele esetén, 8 órás eredeti munkaidőt feltételezve. Ha a csökkentett munkaidő nem éri el a módosítás előtti munkaszerződés szerinti munkaidő felét, az egyéni fejlesztési idő alkalmazása csupán ajánlás lesz.    

A módosítással egyebek mellett az volt a szándék, hogy azok is bértámogatásban részesülhessenek, akiket jobban érint a válság, és így csak 50 százaléknál kevesebb idejű részmunkaidőben tudnak dolgozni. A módosítás értelmében azok a munkavállalók, akiknek a részmunkaideje 50 százalék alá csökken, havonta és egyénenként akár 100 ezer forintot meghaladó támogatásban is részesülhetnek. Akinél nem lépi át a részmunkaidő az 50 százalékot, azoknál a támogatási összeg továbbra is legfeljebb 75 ezer forint marad.    

A munkáltatóknak eddig a munkaszerződés módosítását vagy a csökkentett munkaidőről és az egyéni fejlesztési időről szóló megállapodásokat minden munkavállalóval egyedileg kellett megkötniük, ezentúl a kormányrendelet erejénél fogva a határozathozatal napjától automatikusan módosulnak a munkaszerződések, egyszerűsítve ezzel az adminisztrációt.    

A bértámogatás a módosítások révén a munkaidőkeretben foglalkoztatottakra is kiterjed. A rendelet tételesen kimondja, hogy a támogatás távmunka és otthoni munkavégzés esetén is igényelhető. A változások egyértelműsítik, hogy a vállalkozások kizárólag a támogatással érintett munkavállalók esetén nem rendelhetnek el rendkívüli munkavégzést, és hogy a folyósítás időszaka alatt ezentúl a kölcsönbeadó cégek is igénybe vehetik a támogatást.    

A módosításoktól azt várja a kormány, hogy a vírusválság miatt bajba jutott vállalkozások fenn tudnak maradni, képesek lesznek megőrizni a munkahelyeket, megtartani munkavállalóikat – nyomatékosítja Bodó Sándor, az ITM foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára a tárca közleményében.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
adózóna.hu

Kedves Olvasónk!
Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Üdvözlettel az Adózóna csapata

polonkaizs

Tisztelt Szakértők, kedves Kollégák!

Szeretnék egy megerősítést kapni. Jól értelmezem a 105/2020 korm. rendelet 1.§. d) pontját, hogy az Egyesületek, Alapítványok, mint munkáltatók, ki vannak zárva a részmunkaidős bértámogatás lehetőségéből?!

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Tervezési szolgáltatás, fordított áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Pénzforgalmi áfa levonása

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Turizmusfejlesztési hozzájárulás alapja

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink