hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Fizetés nélküli szabadság hatása a nyugdíjjogosultságra és az egészségügyi szolgáltatásra

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

A koronavírus-járvánnyal összefüggő fizetés nélküli szabadság tartama alatt (is) változatlanul szünetel a biztosítás, de nem szünetel az egészségügyi szolgáltatás, ami érdekében az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére nem a Tbj. 39. § (2) bekezdése szerinti magánszemély, hanem a munkaadó kötelezett. Lássuk a részleteket!

Hogyan kell figyelembe venni a fizetés nélküli szabadság időtartamát a nyugdíjjogosultság, illetve az egészségügyi szolgáltatás vonatkozásában? A problémára főszabály [1997. évi LXXX. törvény (Tbj.) 8. § a) pontja] szerint csak negatív válasz adható: mivel a fizetés nélküli szabadság tartama alatt (kivéve, ha annak idejére csed, örökbefogadói díj, gyed, gyet, gyes kerül folyósításra, vagy a fizetés nélküli szabadságot tizenkét évesnél fiatalabb beteg gyermek ápolása vagy önkéntes tartalékos katonai szolgálat teljesítése céljából veszik igénybe) szünetel a biztosítás, ezért:

› tartamát sem szolgálati időként, sem jogosultsági időként nem lehet figyelembe venni, és

› ezzel párhuzamosan a munkavállalót (már az első naptól, mivel ebben az esetben nem alkalmazható a 45 napos szabály) nem illeti meg az egészségügyi szolgáltatás, illetve, ha egyéb jogcímen sem jogosult egészségügyi szolgáltatásra, akkor a Tbj. 39. § (2) bekezdése alapján egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére kötelezett.

Rendelje meg a HVG 2020-as Tb-különszámát kiadói kedvezménnyel!
2020. július 1-jétől teljesen új tb-törvény lép hatályba, az év első felében viszont még a „régi” járuléktörvényt kell használni. Éppen ezért a HVG Tb-különszáma mindkét tb-törvényt tartalmazza, külön magyarázatokkal az első és a második félévre, s megfelelő táblázatokkal, példákkal is segítjük az előírások értelmezését.
Részletek >>

Ezen, több írásunkban vázolt helyzetet azonban részben módosítja a Gazdaságvédelmi Akcióterv keretében a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak mérséklése érdekében szükséges adózási könnyítésekről szóló 140/2020. kormányrendelet 20. § (1) bekezdése, amely úgy rendelkezik, hogy veszélyhelyzet fennállásának időszakában a veszélyhelyzetből kifolyólag fizetés nélküli szabadságon lévő munkavállaló egészségügyi szolgáltatásra jogosult. Igaz, ennek az ára [ugyanezen szakasz (2) bekezdése értelmében], hogy „2020. május 1-jétől a munkáltató – a tárgyhót követő hónap 12. napjáig – egészségügyi szolgáltatási járulékot állapít meg, vall be és fizet meg az (1) bekezdés szerinti munkavállaló után, azzal, hogy a NAV a munkáltató kérelmére engedélyezi, hogy az egészségügyi szolgáltatási járulék (2) bekezdés szerint megállapított és bevallott összegét a munkáltató a veszélyhelyzet megszűnését követő 60. napig fizethesse meg.”

Az Adózóna koronavírus-járvány kapcsán megjelent egyéb cikkeit itt olvashatja el.
Nézze meg "A társadalombiztosítási szabályok veszélyhelyzetben" című videónkat is!

Amit fontos kiemelnünk az új rendelkezésből, hogy az nem a biztosítás szünetelését írja felül, hanem a biztosítás szünetelése ellenére egészségügyi szolgáltatásra biztosít jogosultságot azzal a feltétellel, hogy a foglalkoztató az érintett után lerója az egészségügyi szolgáltatási járulékot.

Ebből következik, hogy a járvánnyal összefüggő fizetés nélküli szabadság tartama alatt (is) változatlanul szünetel a biztosítás, de nem szünetel az egészségügyi szolgáltatás, ami érdekében az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére nem a Tbj. 39. § (2) bekezdése szerinti magánszemély, hanem a munkaadó kötelezett. (A foglalkoztatónak az egészségügyi szolgáltatási járulék önkéntes átvállalásra egyébként eddig is lehetősége volt.)

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mely munkavállalók után áll fenn a járulékfizetési kötelezettség, valamint, hogy hogyan érinti a fizetés nélküli szabadság időtartama a szolgálati, illetve jogosultsági időt!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink