hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

NAIH: ezekkel a korlátokkal ellenőrizhető az alkalmazott számítógépe

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

A munkaviszonyhoz a munkavégzés ellenőrzése is hozzátartozik. Különösképpen kíváncsiak lehetnek a munkáltatók arra, hogy az otthoni munkavégzés keretében munkát végző alkalmazott mit csinál a munkaidejében. Ennek következtében kerülhet sor a munkavégzéshez használt számítógép ellenőrzésére is.

A NAIH több döntésében tisztázta a munkáltatói ellenőrzés kereteit, legutóbb a digitális távoktatás keretében munkát végző pedagógusok esetében vizsgálta a kérdést. Így utóbbi állásfoglalás tükrében vizsgáljuk a munkáltató ellenőrzési lehetőségének kereteit.

Az ellenőrzés szempontjából mindegy, hogy saját számítógépen dolgozunk-e

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 11/A §-a alapján a munkavállaló a munkaviszonnyal összefüggő magatartása körében ellenőrizhető. Ennek keretében a munkáltató technikai eszközt is alkalmazhat, erről a dolgozót előzetesen írásban adatkezelési tájékoztatás segítségével tájékoztatja.

Alapvető szabály, hogy a munkavállaló a munkáltató által a munkavégzéshez biztosított számítástechnikai eszközt – eltérő megállapodás hiányában – kizárólag a munkaviszony teljesítése érdekében használhatja.

Amennyiben ellenőrzésre kerül sor, a munkáltató az ellenőrzés során a munkaviszony teljesítéséhez használt számítástechnikai eszközön tárolt, a munkaviszonnyal összefüggő adatokba tekinthet be. Ilyennek minősül a korlátozás betartásának ellenőrzéséhez szükséges adat.

Ha részletesebben tájékozódna a témában, rendelje meg a HVG Munkajog 2021 különszámát kiadói kedvezménnyel ITT!

Fontos továbbá, hogy az ellenőrzési jogosultság akkor is fennáll, ha a munkavállaló a munkaviszony teljesítése érdekében saját számítástechnikai eszközt használ. Saját számítógép használata esetében a munkáltatónak ugyanakkor fokozottan kell ügyelnie arra az alapkövetelményre, hogy a munkavállaló magánélete nem ellenőrizhető.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, ki minősül ilyenkor adatkezelőnek, valamint, hogy milyen speciális követelmények érvényesülnek saját eszköz használata esetén!
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink