adozona.hu
Felmondási védelem kismamáknak – koronavírus-járvány idején is
//adozona.hu/koronavirus_jarvany/Felmondasi_vedelem_kismamaknak_anyukaknak___JHP948
Felmondási védelem kismamáknak – koronavírus-járvány idején is
A jelenlegi kritikus időszak számos iparágban, vállalatnál azt eredményezi, hogy nagyon sok munkavállaló munkaviszonyát igyekeznek megszüntetni. Sokan a költségek csökkentése érdekében közös megegyezéssel próbálkoznak, amiből kimaradnak az olyan tételek, mint a felmondási idő vagy a végkielégítés. Fontos azonban tudni: bármennyire is igyekszik a munkáltató, hogy meggyőzze a munkavállalót, várandós kismama, valamint szülési szabadságon, illetve gyermek gondozása céljából fizetési szabadságon lévő munkavállaló munkaviszonya felmondással nem szüntethető meg.
Nézzük először is az ide vonatkozó jogszabályt!
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 65. § (3) bekezdése szerint a munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt
a) a várandósság,
b) a szülési szabadság,
c) a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §, 130. §),
d) a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés, valamint
e) a nő jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított hat hónap
tartama alatt.
Nincs sehol olyan külön kitétel, hogy olyan gazdasági helyzetben, amikor a munkáltató nem tudja fizetni a felmerülő költségeket, joga lenne elküldeni várandós vagy szülési, illetve a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságon lévő munkavállalóját, és igaz ez a lombik programban résztvevőkre is. Tehát, amennyiben a fenti helyzet valamelyikében lévő munkavállaló elé tesznek egy felmondást a koronavírus idején, jelezve, hogy nem tudják tovább fizetni a terheket, az jogszerűtlen lesz.
Ez jelenleg talán a kevésbé várható opció, sokkal inkább próbálkoznak a munkáltatók a közös megegyezéssel. Ha ugyanis azt aláírta a munkavállaló, akkor belement a közös akarattal történő munkaviszony-megszüntetésbe, így a munkaviszony meg fog szűnni, ami nem lesz jogellenes.
Az Adózóna járványügyi helyzettel összefüggő korábbi cikkeit itt olvashatja el! |
Fontos azonban tudni, hogy a közös megegyezést nem muszáj aláírni – mindkét fél beleegyezése és aláírása szükséges ahhoz, hogy az abban foglaltak létrejöjjenek. A vállalatoknak, melyek úgy szeretnék csökkenteni a költségeiket, hogy minél több dolgozótól megválnak, nincsen semmilyen lehetőségük a várandósok tekintetében, csak a közös megegyezés. Ennek aláírására azonban az alkalmazott nem kötelezhető. Ha nem írja alá, akkor a felmondás maradhat a munkáltató kezében, ami viszont – a fentebb megjelölt jogszabály miatt – jogellenes. Munkavállalói oldalról nézve tehát nagyon fontos a körültekintés (mit tesznek elé, mit akarnak aláíratni vele), illetve a tájékozottság és a határozottság.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mi a helyzet akkor, ha a várandósság tényét a munkavállaló még nem jelezte a munkáltató felé, és a jelenlegi helyzet miatt munkáltatója egyre több munkavállalót küld el!
Hozzászólások (0)