hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Adózási könnyítésekkel a gazdaság újraindításáért

  • adozona.hu

Egy napokban megjelent kormányrendelet (318/2021) főleg a kis- és középvállalkozások számára biztosít jelentős kedvezményeket 2021. december 31-éig. A járványhelyzetre tekintettel adómérséklés és pótlékmentes fizetési halasztás/részletfizetés kérelmezhető, továbbá az üzleti ajándék és reprezentáció adóterhe a felére csökkent. Az Andersen Magyarország összegyűjtötte a lényegesebb kedvezményeket és könnyítéseket.

Szociális hozzájárulási adó alól mentes az üzleti ajándék és a reprezentáció (új)

A tavalyi évben a konferenciák többnyire virtuális térben folytak, azonban egyre több vállalkozás kezd visszarendeződni a járvány előtti helyzetre és személyes jelenléttel kívánja megtartani szakmai rendezvényeit. Erre reagálva a jogalkotó lehetővé tette, hogy a személyesen megtartott rendezvények adóterhelése a felére csökkenjen: nem kell ugyanis szociális hozzájárulási adót fizetni a 2021. június 10-e és 2021. december 31. között juttatott üzleti ajándék és reprezentáció után. A kormányrendelet szerint így az adott juttatások értékének 1,18 szorosa után csak a 15 százalékos személyi jövedelemadó fizetendő.

Fizetési könnyítések (változatlan)

A 2020 nyaráig hatályos kedvezmények révén az adóhivatal – Izer Norbert államtitkár tájékoztatása szerint – mintegy 680 millió forint fizetendő adót engedett el. Az idei szabályok lényegében megegyeznek az első hullám idején hatályos szabályokkal és a korábbi kormányrendelettel (140/2020):

♦ Legfeljebb 5 millió forint összegű adóra egy alkalommal legfeljebb 6 havi pótlékmentes fizetési halasztás vagy legfeljebb 12 havi pótlékmentes részletfizetés kérelmezhető, ha az adózó kérelmében valószínűsíti, hogy a fizetési nehézség a veszélyhelyzetre vezethető vissza. A kedvezményt több adónemen fennálló tartozásra is lehet kérelmezni.

♦ Nem természetes személyek is kérhetik a fennálló adótartozásuk mérséklését: egy adónemre, az adótartozás legfeljebb 20 százalékáig, de maximum 5 millió forintig, ha az adótartozás megfizetése ellehetetlenítené a kérelmező gazdasági tevékenységét, és ennek oka a járványhelyzetre vezethető vissza. Fontos azonban, hogy ha a kérelmező már fizetésképtelen, a kedvezmény nem igényelhető, mivel az adótartozás mérséklése kifejezetten a reorganizációt célozza.

♦ A fenti két opció közül egy tartozásra csak egy kedvezmény kérelmezhető, de a rendes „békeidőben” is igényelhető fizetési könnyítések egyidejű igénybevétele lehetséges.


A kérelmet 2021. december 31-éig lehet benyújtani a FAG01 (gazdasági társaságok, gazdálkodó szervezetek) és a FAM01 (magánszemélyek, egyéni vállalkozók) űrlapokon. A kérelem benyújtása illetékmentes, az ügyintézési határidő tizenöt nap. A NAV tájékoztatása szerint azt, hogy a fizetési nehézség a járványügyi helyzet miatt alakult ki, a tartozás keltének időpontja bizonyítja, valamint a veszélyhelyzet elrendelése előtti és utáni jövedelmi és vagyoni helyzet (természetes személy), illetve a gazdálkodási adatok összehasonlítása.

Turizmusfejlesztési hozzájárulás (változatlan)

Az első lépésben 2020. március 1-jétől június 30-ig bevezetett kedvezményt a jogalkotó a 2020. és 2021. év egészére is kiterjesztette. Így 2021. december 31-éig nem kell turizmusfejlesztési hozzájárulást megállapítania, bevallania és megfizetnie a vendéglátást vagy kereskedelmi szálláshely-szolgáltatást nyújtó adózóknak.

SZÉP-kártya juttatások (változatlan)

A SZÉP-kártya béren kívüli juttatásként a tavalyi év során megemelt keretig adható továbbra is:
a) szálláshely alszámlára legfeljebb évi 400 ezer forint,
b) vendéglátás alszámlára legfeljebb évi 265 ezer forint,
c) szabadidő alszámlára legfeljebb évi 135 ezer forint
összegig utalható juttatás. A juttatásokat a 2021. adóévben sem fogja szociális hozzájárulási adó terhelni.

Ami kimaradt…

A tavalyi jogszabály további kedvezményeket biztosított, amelyeket a nemrég hatályba lépett kormányrendeletben nem találunk. Az alábbi kedvezmények tehát már nincsenek érvényben:
♦ a beszámoló letétbe helyezése és a társaságiadó-bevallás későbbi határidőben volt teljesíthető;
♦ a megbízható adózói minősítés nem volt megszüntethető számos a veszélyhelyzetre visszavezethető esetben;
♦ figyelmen kívül hagyták a veszélyhelyzet ideje alatt keletkező adókötelezettséget, adótartozást a nagy összegű adóhiánnyal vagy nagy összegű adótartozással rendelkezők listája szempontjából;
♦ az adózók mentesültek az ekaer biztosíték nyújtása alól;
♦ az egészségügyi szolgáltatásra jogosult maradt a munkavállaló a fizetés nélküli szabadság ideje alatt is;
♦ a munkáltató kérelmezhette, hogy az egészségügyi szolgáltatási járulékot a veszélyhelyzet megszűnését követő 60. napig fizethesse meg.

A jogalkotó az idei kedvezményekkel kifejezetten a gazdaság újraindítására és kevésbé a kárenyhítésre fókuszál, így a fenti szabályok érthető módon nem kaptak helyet a könnyítések között.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Ügyfélkapu+

Szipszer Tamás

adószakértő

Ügyfélkapu

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink