hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

NAV-ellenőrzések katásoknál

  • Kocsis Zoltán közgazdász, Dr. Szeiler & Partners Könyvelő és Adótanácsadó Iroda

Rengeteg a katás NAV-ellenőrzés. Álmunkban sem gondoltuk, hogy ilyen sok a probléma.

2021-ben óriási szigorítások történtek a kata terén. 40 százalékos adót kell fizetnie annak a cégnek, amely éves 3 millió forintnál magasabb összegben veszi igénybe katás adóalany szolgáltatását, de ha kapcsolt vállalkozásnak minősül, akkor a legelső számla is 40 százalékkal adózik.

Nagyon sokáig csak elvétve találkoztunk katás jogviszony-ellenőrzéssel, de ezen adómérték módosulását követően az idei évben rengeteg ellenőrzést indított a NAV.

Először általában a katás szolgáltatásokat megrendelő vállalkozásokat vizsgálják és nyilatkoztatják, aztán a kataalany is megkapja a sokszor akár 40 pontból álló kérdőívet. Azt gondoltuk, hogy azért jött a kata új szabályozása, mert nincs kapacitás ezen jogviszonyok ellenőrzésére. El kell szomorítanunk azonban minden kataalannyal kapcsolatban állót és kataalanyt: ez sajnos megváltozott. A 40 százalékos adóval együtt "megjött a NAV kedve" a korábbi jogviszonyok ellenőrzésére. És azt kell mondanunk, hogy nem ok nélkül!

Egyszerű adózási forma – nem is veszik komolyan

A kata (kisadózó vállalkozások tételes adója) egy alapvetően nagyon egyszerű adózási forma. Először oda kell figyelni arra, hogy mikortól választható és megfelelően válasszuk (sajnos volt olyan regisztráció, amit téves x-elés miatt utasítottak el, és senki nem vette észre), illetve ha szeretnénk, akkor minél hamarabb regisztráljunk be a tételes helyi iparűzési adó alá. Ezt követően szükség van egy számlázóra online NAV-kapcsolattal, és már dolgozhatunk is.

Amire figyelni kell:

» a kata 25, 50 vagy 75 ezer forintos adóját lehetőleg időben utaljuk át,  

» vezessünk nyilvántartást a befolyt összegekről, de legalább tudjuk azt, hogy átlépjük-e az éves 12 millió forintos katahatárt,

» adjuk be a következő évben február 25-éig a katabevallást, amihez legkésőbb addig csináljuk meg a katanyilvántartást, és

» jelezzük, ha átléptük egy megbízó esetében az 1 millió forintos értékhatárt!

Alanyi mentesként megérteni az áfa 12 millió forintos határát kissé bonyolultabb, de nem lehetetlen, és ha van egy szerződésünk, azt gondoljuk, kimerítettük a kötelezettségeink nagy részét.

Olvassa el az Adózóna 2021-es változásokkal kapcsolatos egyéb írásait, valamint a HVG Adó 2021 különszámát is!
Esetleg még elmehetünk egy adótanácsadóhoz tájékozódni, de azt már szinte senki nem csinálja, hogy az adóév elteltével is őszintén átbeszéli a történéseket vele. Amíg nincs egy NAV-ellenőrzés. Ekkor pedig jön a feketeleves, hogy mi az, amit hibáztunk. Márpedig a tét nem kicsi!

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mi a NAV-ellenőrzés tétje kataalanyoknál, melyek a leggyakoribb katás problémák, valamint, hogy hogyan néz ki egy katás NAV-ellenőrzés!
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink