hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Katások többes jogviszonyban: így lenne tízezrekkel kisebb a havi teher

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász
1

Az utóbbi időben sokan kérdezték, miként kell megfizetni a járulékokat, ha a kisadózó vállalkozásukkal egy időben egy kft.-ben is tagsági jogviszonyban állnak? Számításainkból kiderül, a hatályos rendelkezéseknél jóval kedvezőbb helyzetbe is kerülhetnének az érintett vállalkozók, ha máshogy oszlanának meg a közterhek a két jogviszony között.

2014. január 1-jétől hatályos az a szabály, hogy nem főállású kisadózó – azaz 25 000 forint tételes adót fizet – az, aki

– még nem nyugdíjas és
– a kisadózó vállalkozáson kívül más vállalkozásban egyéni- vagy társas vállalkozó (ide tartozik más kisadózó vállalkozásban a főállású kisadózás is).

Fizetési kötelezettség

A biztosított társas vállalkozó a nyugdíjjárulékot, valamint az egészségbiztosítási- és a munkaerő-piaci járulékot, a szociális hozzájárulási adót a társas vállalkozástól személyes közreműködésére tekintettel kapott jövedelme alapján fizeti meg. A járulékoknál és a szociális hozzájárulási adónál minimális fizetési kötelezettséget ír elő a jogszabály, azaz

– a nyugdíjjárulékot havonta legalább a minimálbér után,
– az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulékot havonta legalább a minimálbér másfélszerese után, míg
– a szociális hozzájárulási adót havonta legalább a minimálbér 112,5 százaléka után fizeti.

Katás vállalkozóként – ezen többes jogviszonyra tekintettel – 25 000 forint tételes adót kell fizetni.

A minimálbér havi 101 500 forint, legalább középfokú végzettséget igénylő tevékenység esetén pedig a garantált bérminimum, azaz havi 118 000 forint – középfokú végzettségnek minősül a szakmunkás-iskola is. Nézzük meg, hogy ez esetben mennyi a legminimálisabb összeg, amit a társadalombiztosítás keretében be kell fizetni!

Minimálbér esetén:

– 10 150 forint nyugdíjjárulékot,
– 12 941 forint egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékot,
– valamint 30 831 forint szociális hozzájárulási adót és
– a kisadózó vállalkozásban 25 000 forint tételes adót kell fizetni.

Ez összesen 78 922 forint.

Garantált bér esetén:

– 11 800 forint nyugdíjjárulékot,
– 15 045 forint egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékot,
– valamint 35 843 forint szociális hozzájárulási adót
– és a kisadózó vállalkozásban 25 000 forint tételes adó fog fizetni.

Ez összesen 87 688 forint havonta.

Amikor ezzel az összeggel szembesülnek a vállalkozók, akkor szinte minden esetben megkérdezik, hogy miért nem fordítva van megállapítva a befizetési kötelezettség?

Nézzük meg, miként alakulna ez esetben a befizetés!

Kisadózó vállalkozás 50 000 forint tételes adót fizetne, míg a másik nem kisadózó vállalkozásában csak a felvett jövedelem után kellene járulékokat és szociális hozzájárulási adót fizetni. Ha csak osztalékot venne fel, akkor nem lenne járulék- és szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettsége.

Azaz a jelenlegi szabály alapján havonta legalább 28 922, illetve 37 688 forinttal többet kell befizetni, szemben azzal, ha a kisadózó főállású vállalkozás 50 000 forintos tételes adófizetése érvényesülne.

Részletesebben is tájékozódhat a témában az Adózóna legújabb kiadványából, amely segítséget nyújt a többes jogviszony egyes eseteinek értelmezéséhez, a jogszabályi előírásoknak való megfelelés megkönnyítéséhez.

Rendelje meg most a 2018. októberben megjelent "Többes jogviszony a gyakorlatban" című kiadványt! → MEGRENDELEM

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
ekk

Nők 40 éves nyugdíjas katás egyéni vállalkozó egy betéti társaságban díjazás nélkül személyesen közreműködő kültag. Kérdésem, milyen összegű járulékokat fizet? Jól gondolom-e, hogy az egyéni vállalkozásban 25.000.-Ft KATA és a BT-ben nem fizet semmit? Köszönettel

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink