adozona.hu
Katás egyéni vállalkozó ingatlanos dilemmái
//adozona.hu/kata_kiva/Katas_egyeni_vallalkozo_ingatlant_vasarolna_TEDD1M
Katás egyéni vállalkozó ingatlanos dilemmái
Támogatással lakást vásárolna katás egyéni vállalkozó. A bérbeadáshoz át kell alakulnia? Ha eladja az ingatlant, adóznia kell? Olvasói kérdésre Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.
A kérdés részletesen így szólt: Adott egy másodállású katás egyéni vállalkozó, aki Széchenyi Mikrohitel Go! bevonásával lakóingatlant kíván vásárolni – írja olvasónk. Hozzátéve: a vásárlással az a célja, hogy tevékenységét ott végezze majd, és esetlegesen bérbe adja a lakás helyiségeit más vállalkozók részére is (pszichológusok, orvosok). 1. A tulajdoni lapra egyéni vállalkozóként vagy magánszemélyként jegyzik be a tulajdonost (olvastam erről is, arról is)? 2. Katás vállalkozóként nem lehet bérbe adni, jól gondolom, hogy egyéni vállalkozó formát kell váltania (átalányadó, tételes költségelszámolás)? 3. Ha eladja 5 éven belül az ingatlant, milyen adófizetési kötelezettségei keletkeznek?
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
Az ingatlannyilvántartást szabályozó 109/1999 FVM rendelet 3. § e) pontja értelmében a tulajdoni lapon a természetes személy azonosító adatainak kell szerepelnie. A rendelet nem tartalmaz utalást arra, hogy az egyéni vállalkozói minőséget is fel kellene tüntetni, azaz véleményem szerint ez a tény nem kerül feltüntetésre.
Kataalany vállalkozás valóban nem szerezhet bevételt ingatlan-bérbeadási tevékenységből. Viszont ha nem egyéni vállalkozóként, hanem magánszemélyként az összevonandó adóalap részeként adózza le ezen bevételét, akkor az jogszerű.
Ez azt jelenti, hogy katás egyéni vállalkozói minőségét megtarthatja, s emellett mint ingatlan bérbeadó magánszemély is adózhat, szigorúan elkülönítve a két tevékenységét.
Ha az ingatlant nem egyéni vállalkozóként adta bérbe és 5 éven belül értékesíti azt, akkor az eladási árból le kell vonni a szerzési értéket.
Az így kiszámított összeg a jövedelem.
Ha az értékesítésre a szerzés évében vagy az azt követő évben kerül sor, akkor a jövedelem után 15 százalék személyi jövedelemadót kell fizetnie.
Ha az értékesítésre a szerzés évét követő második évben kerül sor, akkor a jövedelem 90 százalék után kell a 15 százalék szja-t megfizetnie.
Ha az értékesítésre a szerzés követő harmadik évben kerül sor, akkor a jövedelem 60 százaléka , ha a negyedik évben akkor a jövedelem 30 százaléka után kell a 15 százalék szja-t megfizetnie.
Az ötödik évtől nem kell bevallania a kapott eladási árból a jövedelmet.
Hozzászólások (0)