adozona.hu
Bizományos értékesítés elszámolása katás vállalkozásnál
//adozona.hu/kata_kiva/Bizomanyos_ertekesites_elszamolasa_katas_va_ENP2TO
Bizományos értékesítés elszámolása katás vállalkozásnál
Olvasónk katás bt. keretei között bizományos értékesítést is végez. De lehet-e bizományos értékesítésnek tekinteni azt a konstrukciót, ahol a bizományosi jutalék elszámolása előre történik? Olvasónk kérdésére Szipszer Tamás adószakértő adott választ.
A kérdés részletesen így hangzik: ügyfelem bizományosi szerződése határozott idejű 3 hónapos tartamra szól, havonta előre kell fizetni a bizományosi díjat, amely 30 ezer forint/hó, és a termékek eladása utáni jutalékot utólag, 30 százalékot kell fizetni a bizományos részére. Kérdésem: a számlázás hogyan történik, külön fel kell-e sorolni a termékek eredeti árát, majd abból levonni a bizományosi díjat, de hogyan, ha kikötötték, hogy előre kell fizetni? A termékek utáni 30 százalékos jutalékot is az ügyfelem vonja le a termékek árából a számlájában, mintha az is bizományosi díj lenne, vagy azt már a bizományosnak kell felénk kiszámláznia? Bár ügyfelem alanyi mentes, katás bt. a számla dátumozása hogyan alakul, valamint a katás bevételének a termék – bizományosi díj – értendő-e?
SZAKÉRTŐI VÁLASZ:
Mindenekelőtt nagyon fontos tisztázni, hogy a felek tartalmilag valóban bizományosi szerződést kötöttek-e. Bizományosi szerződésről akkor beszélünk, ha a bizományos a megbízó tulajdonát képező terméket a saját nevében értékesíti harmadik fél felé. Vagyis a bizományos jogosult valamely ingó dologgal kapcsolatban adásvételi szerződést kötni.
A megbízó köteles díjat fizetni a bizományos részére, amennyiben az értékesítésre sor kerül. Ez esetben két külön termékértékesítés történik, melyek teljesítési időpontja az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (áfatörvény) 10. § b) pontjából eredően az az időpont, amikor a bizományos a terméket értékesíti a harmadik személy (vagyis a vevő) számára. Tehát a megbízó értékesítésének teljesítési időpontja megegyezik a bizományos értékesítésének teljesítési időpontjával kivéve, ha időszaki elszámolású ügyletről van szó.
A megbízó és a bizományos ugyanis köthetnek olyan szerződést is, mely szerint adott időszak értékesítéseiről nem egyenként, hanem meghatározott időszak alapján számolnak el. Ebben az esetben az áfatörvény 58. §-a lép életbe, s ez esetben, ha a fizetési határidő az elszámolási időszak (például hónap) utolsó napját követi, akkor a fizetési határidő – de legfeljebb az elszámolási időszak utolsó napjától számított 60-ik nap – lesz a megbízó és a bizományos közötti értékesítés teljesítési időpontja.
Ami a megbízó és a bizományos közötti számla ellenértékét illeti, a kialakult joggyakorlat alapján a megbízó csakis a bizományosi díjjal csökkentett értékesítési árat számlázhatja a bizományos felé, mivel a bizományosi díj nem önálló szolgáltatás e szerint. Vagyis a bizományosi díj – ellentétben az ügynöki jutalékkal – a terméket saját nevében értékesítő bizományos által nem számlázható vissza a megbízóra.
Mivel a megbízó önálló vagyoni értékként csak a megbízási díjjal csökkentett értékesítési árat szerzi meg, így csak ez a csökkentett érték tekintendő katás bevételnek a bevétel tényleges megszerzésének, jóváírásának napján.
A HVG Adó 2020 különszámában szakértői kommentárokkal, példákkal és törvényekkel segítjük az eligazodást a többször módosított adózási jogszabályokban.
Hozzászólások (0)