hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Bizományos értékesítés elszámolása katás vállalkozásnál

  • adozona.hu

Olvasónk katás bt. keretei között bizományos értékesítést is végez. De lehet-e bizományos értékesítésnek tekinteni azt a konstrukciót, ahol a bizományosi jutalék elszámolása előre történik? Olvasónk kérdésére Szipszer Tamás adószakértő adott választ.

A kérdés részletesen így hangzik: ügyfelem bizományosi szerződése határozott idejű 3 hónapos tartamra szól, havonta előre kell fizetni a bizományosi díjat, amely 30 ezer forint/hó, és a termékek eladása utáni jutalékot utólag, 30 százalékot kell fizetni a bizományos részére. Kérdésem: a számlázás hogyan történik, külön fel kell-e sorolni a termékek eredeti árát, majd abból levonni a bizományosi díjat, de hogyan, ha kikötötték, hogy előre kell fizetni? A termékek utáni 30 százalékos jutalékot is az ügyfelem vonja le a termékek árából a számlájában, mintha az is bizományosi díj lenne, vagy azt már a bizományosnak kell felénk kiszámláznia? Bár ügyfelem alanyi mentes, katás bt. a számla dátumozása hogyan alakul, valamint a katás bevételének a termék – bizományosi díj – értendő-e?

SZAKÉRTŐI VÁLASZ:

Mindenekelőtt nagyon fontos tisztázni, hogy a felek tartalmilag valóban bizományosi szerződést kötöttek-e. Bizományosi szerződésről akkor beszélünk, ha a bizományos a megbízó tulajdonát képező terméket a saját nevében értékesíti harmadik fél felé. Vagyis a bizományos jogosult valamely ingó dologgal kapcsolatban adásvételi szerződést kötni.

A megbízó köteles díjat fizetni a bizományos részére, amennyiben az értékesítésre sor kerül. Ez esetben két külön termékértékesítés történik, melyek teljesítési időpontja az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (áfatörvény) 10. § b) pontjából eredően az az időpont, amikor a bizományos a terméket értékesíti a harmadik személy (vagyis a vevő) számára. Tehát a megbízó értékesítésének teljesítési időpontja megegyezik a bizományos értékesítésének teljesítési időpontjával kivéve, ha időszaki elszámolású ügyletről van szó.

A megbízó és a bizományos ugyanis köthetnek olyan szerződést is, mely szerint adott időszak értékesítéseiről nem egyenként, hanem meghatározott időszak alapján számolnak el. Ebben az esetben az áfatörvény 58. §-a lép életbe, s ez esetben, ha a fizetési határidő az elszámolási időszak (például hónap) utolsó napját követi, akkor a fizetési határidő – de legfeljebb az elszámolási időszak utolsó napjától számított 60-ik nap – lesz a megbízó és a bizományos közötti értékesítés teljesítési időpontja.

Ami a megbízó és a bizományos közötti számla ellenértékét illeti, a kialakult joggyakorlat alapján a megbízó csakis a bizományosi díjjal csökkentett értékesítési árat számlázhatja a bizományos felé, mivel a bizományosi díj nem önálló szolgáltatás e szerint. Vagyis a bizományosi díj – ellentétben az ügynöki jutalékkal – a terméket saját nevében értékesítő bizományos által nem számlázható vissza a megbízóra.

Mivel a megbízó önálló vagyoni értékként csak a megbízási díjjal csökkentett értékesítési árat szerzi meg, így csak ez a csökkentett érték tekintendő katás bevételnek a bevétel tényleges megszerzésének, jóváírásának napján.

A HVG Adó 2020 különszámában szakértői kommentárokkal, példákkal és törvényekkel segítjük az eligazodást a többször módosított adózási jogszabályokban.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Próbaidő ugyanannál a munkáltatónál másik munkakörben

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Munkaidő-nyilvántartás elektronikusan

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyesületi tag bejelentése

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink