11 találat a(z) bizományos értékesítés cimkére

Hírlap bizományos értékesítése Kérdés

Bizományos értékesítés elszámolása katás vállalkozásnál Cikk

Olvasónk katás bt. keretei között bizományos értékesítést is végez. De lehet-e bizományos értékesítésnek tekinteni azt a konstrukciót, ahol a bizományosi jutalék elszámolása előre történik? Olvasónk kérdésére Szipszer Tamás adószakértő adott választ.

Bizományos értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! X magyar kft. bizományosi szerződést köt Dubai Y céggel, Z szlovák cég közreműködésével: Y cég Dubaiból Szlovákiába szállítja az árut, Z cég itt szabadforgalomba helyezi, majd a vámolás után közvetlenül X cégnek továbbszállítja, aki a vevők felé értékesít. Az Áfa tv. 10. § b) pontja a bizományos és a megbízója közötti termékátadást csak attól az időponttól minősíti termékértékesítésnek, amikor az adott termék értékesítésére ténylegesen sor kerül a bizományos és a 3. fél között. Kérdéseim, illetve jól gondolom-e: 1) Mi lesz a vám alapja Z cégnél, proforma számla a teljes áruértékről? Kell-e és ha igen, milyen címen és összegben import utáni áfát fizetnie Z cégnek, vagy áfamentes az ügylet, mivel közvetlenül Magyarországra szállítják az árut? 2) Amikor a X cég lejelenti a tényleges értékesítést Z cégnek, illetve Z cég továbbjelenti Y cégnek, hogyan, milyen áfakulccsal számlázza a saját értékesítését Y cég Z cégnek, illetve Z cég X cégnek? A tényleges értékesítéskor az áru belföldön van, a teljesítési hely Magyarország, így Z cég magyar adószám igénylésével belföldi, 27% áfás számlát állít ki X cég felé. A magyar teljesítési hely miatt Y cég is 27% áfával állít ki számlát Z cég felé úgy, hogy magyar adószámot kell igényelnie? 3) A fenti ügylet számomra vám- és áfaügyileg elég bonyolult, abban kérem segítségét, hogy az ügylet egyes fázisaiban Y, Z és X céget milyen címen, illetve összeg után milyen számlakiállítási, illetve vám- és áfafizetési kötelezettség terheli?

Webáruház termékének átvétele személyesen Kérdés

Egy cég webáruházban kezdi el árulni termékeit. A megrendelésekről e-számlát állít ki, illetve a termékeket postázza. Vannak vevők, akik személyesen szeretnék átvenni a megrendelt terméket. Egyik bizományos árusítójuk ezt a feladatot át is vállalja. Megfelelő-e ez az eljárás, ha szerződést kötnek a feladatok ellátására a bizományossal? A bizományos átadja az árut, átveszi a pénzt, amiről számlát állít ki a cég számlatömbjében. Milyen feltételeket kell tartalmazni a szerződésnek? Ezzel egyidejűleg a nála bizományban lévő készletet mínuszba helyezik, hiszen nem ő adta el a terméket, ő csak az átadást végezte. Be kell-e jelenteni telephelynek az átvevőhelyet a cég esetében? Előre is köszönöm.

Bizományos áru elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy nagykereskedelmi cég egyéni vállalkozókat foglalkoztat, akiknek online pénztárgépük van. A cég az árut bizományba adja oda a vállalkozónak, aki minden nap kifizeti az eladott árut. Ez az összeg jelenik meg a pénztárgépben. Erről számlát kap. A hónap végén kiszámlázza a jutalékot. Ebben az esetben hogyan kell kezelni a pénztárgép bevételét? Ez ugye teljesen megegyezik az áru értékével. Tehát a vállalkozó tényleges bevétele a jutalék, amit hó végén kiszámláz. A pénztárgép bevételét be kell számítani a bevallásban az összbevételbe? Ugyanis ebben az esetben pl. a helyi iparűzési adónál a vállalkozó hátrányos helyzetbe kerül, mert nagyon magas lesz a bevétele, ami valójában nem is az ő bevétele, csak átfut rajta. Válaszát előre is köszönöm!

Internetes eladási bizomány Kérdés

Tisztelt Adózóna! Cégünk üzleti kapcsolatban áll egy angol céggel, mely webáruházon keresztül árulja szerte Európában termékeinket. Az angol cég és cégünk is áfaalany, székhelyeik Anglia és Magyarország. Az angol webáruház termékeit saját nevében értékesíti magyar vevői felé, ők állnak kapcsolatban a magyar vevőikkel, a kiszállítás pedig cégünk raktárából történik, azaz az angol webáruház által magyar vevőnek eladott termék nem hagyja el Magyarországot, közvetlenül hazánkból történik a kiszállítás az angol webáruház nevében. Hogyan történik a számlázás, milyen számlát állít ki a magyar cég? Mi a teljesítés időpontja? Hogyan számol el egymással a két cég?

Bizományosi értékesítés könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában szeretném a segítségét kérni. Van egy bt., amely belépőjegyeket árul (sport, koncert, színház stb.) Több jegyirodával áll kapcsolatban, megkapja a jegyeket, ezekről értékesítéskor számlát állít ki a saját nevében. Elszámolnak, és ő kap egy számlát az eladott jegyekről, néhány százalékkal kevesebb összegért. Mi ilyenkor a helyes könyvelés? Ez klasszikus bizományosi értékesítésnek számít? (Sajnos erről nem beszéltünk, hogy milyen szerződés van köztük.) A bt.-nek árbevétele keletkezik a belépőjegyek értékével, a csökkentett beszerzési ár pedig áru? Azért szeretném tisztán látni, mert előnyös lenne neki az alanyi adómentes státusz, viszont a belépőjegyek ára elég nagy bevételt generál, miközben a tényleges haszon csupán néhány százalék. Köszönöm a segítségét! Vágner Emília

Bizományos értékesítés közösségen belül Kérdés

Szlovák áfás cég bizományos konstrukcióban és nem elszámolási időszakhoz kötötten, terméket ad át magyar áfaalany cégnek. A bizományos szerződés szerint a tulajdonjog nem száll át, csak ha magyar fél el tudja a terméket adni harmadik fél felé. Milyen bizonylatot kell kiállítani a felek között, elég-e számviteli bizonylat kiállítása, vagy számlát kell kiállítani a bizományos termék átadásáról? Mikor áll be a teljesítés, a termék átadásakor egymás között, vagy ha azt magyar fél harmadik fél számára eladta?

Magyar adószámos külföldi vállalkozás Kérdés

Külföldi partnerünknek bizományos értékesítést végzünk. Nemcsak raktározunk számára, hanem fel is címkézzük az áruját. A lengyel partnernek van magyar adószáma (Magyarországon egyébként nincs jelen), és a részére értékesített árut (címkét, stb.) magyar adószámára kéri kiszámlázni, a raktározást, mint szolgáltatást pedig a lengyel adószámára, magyar áfa nélkül. A kérdésünk, hogy szabályosan járunk-e el? Köszönöm válaszukat előre is!

Bizományi elszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérem segítségét: kereskedő cég leltár szerinti árukészletét bizományi szerződés alapján átadja egy másik kereskedő cégnek. Az átadott termékek értékesítésére december 31-éig van lehetősége a bizományosnak. Ezt követően köteles visszaszolgáltatni az el nem adott árukat, vagy azokat megvásárolhatja. A bizományi készlet értékesítésére szerződő felek az áfatörvény 58. § (1) bekezdésének szabályait alkalmazzák. Szerződő felek a bizományosi ügyletre előlegfizetést kötnek ki. Véleményem szerint elsőként a bizományi szerződés szerint meg kell történjen az átadás-átvételi bizonylat alapján a termékek átadása. Az előlegekről év közben a megbízó számlát kell kiállítson, amely teljesítési időpontja egyező a fizetés idejével. A bizományosi elszámolásnál december 31-ével ki kell számlázza a megbízó a bizományos által eladott áruk összegét, illetve bizományos igénye esetén az el nem adott árukészletet is. Ettől az időponttól nyílik meg bizományos áfa visszaigénylésének lehetősége, és köteles a megbízó az értékesítése után áfát fizetni. Kérem iránymutatását, hogy jól értelmezem-e az áfatörvény 10. § b pontjának és az 58. § (1) bekezdésének előírásait a termékek értékesítésére és számlázására vonatkozóan. Köszönettel: Borsosné Pál Ildikó

Könyvkiadó könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Felkeresett valaki, akinek van egy kis könyvkiadója. Bölcsész, saját könyveit adja ki. Kérdésként merült fel, hogy a költségeit hogyan tudja elszámolni akkor, ha könyveit bizományba értékesíti? Azt mondja, hogy 1-2 év is eltelhet, mire pénzt lát a könyvek eladásából. Ebben az esetben a nyomda költségét el kell-e határolni arra az évre, amikor a bevétel is jelentkezik, vagy el lehet-e számolni a felmerüléskor? Véleményem szerint el kell határolni, de kíváncsi vagyok az Ön véleményére. Van-e még egyéb specialitása az ilyesfajta cégek könyvelésének? Köszönöm a segítséget! Emília

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink