adozona.hu
Ráfázhat, ha erre nem figyel, amikor külföldi internetes áruházból rendel
//adozona.hu/jovedeki_ado_vam_deviza_termekdij/Erre_figyeljen_ha_kulfoldi_internetes_aruha_D1D0P6
Ráfázhat, ha erre nem figyel, amikor külföldi internetes áruházból rendel
Hiába lett mindennapjaink része az e-kereskedelem, és szállít számos külföldi webáruház Magyarországra, még mindig gyakoriak a félreértések a magánszemélyként külföldről rendelt áruk vám- és egyéb adóterheivel kapcsolatban.
Könnyebb helyzetben vagyunk, ha a megrendelt árukat az Európai Unióból szállítják be, hiszen ezeknél a termékeknél csak a belföldi vásárlásainknál megszokottak szerint, az áfafizetéssel kell számolni. Itt eltérés csak az áfa mértékében lehet, hiszen ha az unióban letelepedett webáruház átlépi a távolsági értékesítés küszöbét, kénytelen a saját országában elfogadott áfamérték helyett a vevő letelepedési helye szerinti kulcsokat alkalmazni. Ezt a különbséget ugyanakkor magánszemélyként ritkán érzékeljük, hiszen az uniós webáruházak többsége már alapvetően bruttó vételárat tüntet fel a weboldalán.
Bonyolultabb a helyzet ugyanakkor, ha a terméket az unión kívülről szállítják, hiszen ebben az esetben vámot és áfát is kell fizetni. Érdemes arra is figyelni, hogy míg az uniós eladók jellemzően áfás árat tüntetnek fel a webáruház felületén, addig az unión kívüli weblapok vám és áfa nélküli nettó árakkal dolgoznak, és az adókötelezettséget a vevőnek kell majd később megfizetnie a hatóság felé. Így könnyen előfordulhat, hogy az elsőre jelentősnek tűnő árkedvezmény csak ennek a torzításnak köszönhető. Sajnos sokan még mindig nem számolnak azzal, hogy a külföldről rendelt termékek után nemcsak vámot, hanem a magyar szabályok szerint áfát is fizetniük kell, így a rendelés után éri őket kellemetlen meglepetésként, hogy a termék jóval többe kerül a tervezetnél.
Érdemes figyelni arra is, hogy a természetes személyek és a cégek import vám- és különösen áfaszabályai több fontos pontban eltérnek egymástól. Cikkünkben a természetes személyekre vonatkozó rendelkezésekre hívjuk fel a figyelmet.
OLVASSA TOVÁBB írásunkat, amelyben egyebek mellett részletezzük, mikor, milyen formában kell vámot és azzal együtt áfát fizetni.
A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)