hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Bumeránghatással járt az üzemanyag adójának emelése Romániában

  • MTI

Visszaütött Romániában az üzemanyag adójának emelése, mivel olyan mértékben csökkentette a fogyasztást, hogy az már bevétel-visszaesést jelent az államkasszának a tervezett növekedés helyett - közölte szerdán az Adevarul című lap.

A bukaresti szociáldemokrata kormány április 1-jétől emelte az üzemanyag jövedéki adóját literenként hét eurócenttel. A pótlólagos emelésről tavaly döntött a bukaresti kormány, és évi 2,5 milliárd lejes többletbevételt remél tőle, amit autópálya-építésre akar fordítani. Az intézkedést csak április 1-jétől léptették életbe, miután az adóemelést ellenző jobboldali Traian Basescu államfő decemberben kilátásba helyezte, hogy nem hirdeti ki a költségvetési törvényt, ha a kormány nem tesz le - a "gazdaságot megnyomorító" - adóemelési terveiről.

Az Adevarul a román országos statisztikai intézet kedden közzétett adataira alapozza állítását, amelyek szerint áprilisban 16,2 százalékkal csökkent az üzemanyag-értékesítésből származó árbevétel az előző hónaphoz képest.

A lap felidézi, hogy a fuvarozók előre figyelmeztették a kormányt: az adóemelés nyomán az üzemanyag drágább lesz Romániában, mint bármely környező országban és a kamionosok - ha csak tehetik - nem itt fognak tankolni. Radu Tinescu, a Román Közúti Áruszállítók Szövetségének elnöke szerint, ha az üzemanyag-szükséglet 13-15 százalékát a fuvarozók külföldön szerzik be, akkor nem több, hanem éppenséggel kevesebb pénz folyik majd be az államkasszába az adóemelés következtében - írta a lap.

A bukaresti kormány egyebek között az észak-erdélyi és az Erdélyt Moldvával összekötő autópálya építését szándékszik az üzemanyag adójának emeléséből fedezni.

Az április elsejei hét centes adóemelés után az ólommentes benzin ára 1,342 euróra, a gázolajé pedig 1,358 euróra emelkedett Romániában, ezzel a benzin esetében 27.-ről a 20.-ra, a gázolaj esetében pedig a 14. helyre ugrott előre az európai uniós üzemanyagárak táblázatában.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink