hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Elhunyt egyéni vállalkozó: gyakran felmerülő kérdések, amelyekkel szembesülnek az örökösök

  • Lepsényi Mária adószakértő

Hogyan kell elszámolni a tárgyi eszközökkel, terheli-e szja-fizetési kötelezettség az örökösöket, lehet-e módosítani az egyéni vállalkozó szja-bevallását, mi lesz a ki nem számlázott teljesítésekkel, örökölhető-e a területalapú támogatás, milyen illetékkedvezmények vehetők igénybe – csokorba gyűjtöttünk néhány, az egyéni vállalkozók halála esetén gyakran felmerülő kérdést és választ.

Tárgyi eszközök a vállalkozásban

Elhunyt egyéni vállalkozó tevékenységét özvegyi jogon az özvegy tovább folytatja, de a hagyatéki eljárás keretében az örökösök egyikük javára szeretnének lemondani egy ingatlanról, ami az elhunyt vállalkozó tárgyieszközleltárában szerepel, mint vállalkozói vagyon. Kérdés, hogy az örökös magánszemélynek milyen szja-kötelezettsége keletkezik?

Az szja-törvény 1. számú mellékletének 7.1 pontja értelmében, ha a vagyontárgyat öröklés útján szerezték, akkor az után az örökösnek nem kell adót vagy járulékot fizetnie. Az egyéni vállalkozásnál azonban előfordulhat adófizetési kötelezettség, amennyiben az eszközt ellenérték nélkül adják át [szja-törvény 49/C § (2) bekezdésének a) pontja]. Ebben az esetben azt kell megvizsgálni, hogy a tárgyi eszközt mikor vették vállalkozási céllal használatba, és a használatba vétel évében csökkentették-e a vállalkozói osztalékalapot a tárgyi eszköz nettó értékével.

Kapcsolódó cikkünk:
Egyéni vállalkozó halála: minden, amit a végleges adó megállapításáról tudni érdemes

Ha nem telt még el 3 év az ingatlan használatbavétele óta, és a használatbavétel évében csökkentették a vállalkozói osztalékalapot, akkor a csökkentés évétől számítva:

– a tárgyi eszköz 1 éven belüli átadása esetén a csökkentés értékének 100 százalékával

– a tárgyi eszköz 1 éven túli, de 2 éven belüli átadásakor a csökkentés értékének 66 százalékával

– a tárgyi eszköz 2 éven túli, de 3 éven belüli átadásakor a csökkentés értékének 33 százalékával növelni kell a vállalkozói osztalékalapot.

Ha tehát 3 éven túl történt az átadás, vagy soha nem is csökkentették a vállalkozói osztalékalapot a tárgyi eszköz nettó értékével, akkor nem merül fel adófizetési kötelezettség.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben az szja-bevallásra, az alkalmazottak elbocsátására, Területalapú támogatás öröklésére, az egyéni vállalkozói vagyon öröklési illetékkedvezményére vonatkozó tudnivalókat foglaltuk össze!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiküldetés nem saját gépjárművel

Lepsényi Mária

adószakértő

Magánszemély ingóságot értékesít

Lepsényi Mária

adószakértő

Egyéni vállalkozó, átalányadó

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink