40 találat a(z) vagyonszerzési illeték cimkére
Gépjármű – vagyonszerzési illeték
Kérdés
Lakóingatlan-szerzés illetékkedvezménye – példákkal
Cikk
Az ingatlanárak jelentős emelkedése maga után vonja az ingatlanszerzés miatt fizetendő vagyonszerzési illeték összegének növekedését is.
Vagyonszerzési illeték
Kérdés
Csok: ezekre érdemes figyelni, hogy elkerüljük a szankciókat
Cikk
A családi otthonteremtési kedvezményhez (csok) kapcsolódóan 2021. januártól több kedvezmény is elérhető: használt és új lakás vásárlása esetén nem kell vagyonszerzési illetéket fizetni, új lakás vásárlásánál pedig visszaigényelhető az 5 százalékos általános forgalmi adó is. Csak ez a két támogatási forma több millió forintos segítséget jelenthet a családok számára, az óvatosság azonban nem árt, hiszen a csok-hoz hasonlóan ezeknél is előfordulhat, hogy vissza kell fizetni az igénybe vett támogatást. A Bank360.hu összefoglalta, mely esetekben kerülhet sor a visszafizetésre, és hogy ez mekkora terhet róna a családokra.
Vagyonszerzési illeték
Kérdés
Ingatlanvásárlás, vagyonszerzési illeték
Kérdés
Ingatlanértékesítés sorozat jelleggel
Kérdés
Kölcsön megítélése
Kérdés
Ingatlanvagyonnal rendelkező társaság megszűnése illeték
Kérdés
Osztalék kifizetése ingatlannal
Kérdés
Osztalék ingatlan formájában
Cikk
Egy társasházakat építő és kivitelező kft. lakást ad osztalékként a magánszemély tulajdonosnak. Ilyen esetben milyen közterheket kell bevallani és befizetni? Olvasói kérdésre Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.
Élettársi vagyonközösség megszűnése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy illetékkel kapcsolatos kérdéssel szeretnék Önhöz fordulni. Ügyfeleim közel 30 éven keresztül élettársi kapcsolatban éltek egymással. A kapcsolat során sem közjegyzői élettársi nyilatkozatra, sem az élettársi kapcsolat regisztrációjára nem került sor. Az élettársi kapcsolat megszűnt, és az élettársi kapcsolat során történt vagyongyarapodásukat a felek megállapodással rögzítenék. A megállapodásban a felek közös egyetértésben rögzítik, hogy egyikük 80%, míg másik 20% részesedéssel járult hozzá az élettársi közös vagyon gyarapodásához. Ennek megfelelően az egyik fél az összes vagyongyarapodás 80%-át kitevő vagyont tart meg, míg a másik félnek 20%-nak megfelelő vagyonátadás történik. Az átadás során készpénz és ingatlan is átadásra kerül. Az ingatlan átadásánál ingatlan-nyilvántartási átírásra is szükség van, mert az átadandó ingatlan nem a megszerző fél nevén szerepelt eddig. (Minden ingatlan, amit vagyongyarapodásként az élettársi idő alatt szereztek, csak az egyik fél nevén lett szerepeltetve az ingatlan-nyilvántartásban.) Kérdés: Ha a vagyongyarapodás megosztása 80-20%-ban történik, amely szerzési arányt a felek a vagyonmegosztási szerződésben is elismernek, és rögzítenek, keletkezik-e bármelyik fél részére vagyonszerzésiilleték-fizetési kötelezettség? Szíves válaszát előre is nagyon köszönöm. Üdvözlettel: Scharf Zsuzsanna
Visszterhes vagyonátruházási szerződés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az egyik kérdésem az, hogy kell-e visszterhes vagyonszerzési illetéket fizetni a lakás vételárával együtt megvásárolt felszíni gépkocsiparkoló kizárólagos használati jog ára után, ha a szerződés ezt a tételt külön tartalmazza? A másik kérdés pedig az, hogy az első lakást szerzők miként igényelhetik a 12 havi kamatmentes részletfizetést? Kérem a válaszban a jogszabályi helyeket is szíveskedjenek feltüntetni! Válaszukat előre is köszönöm!
Vagyonszerzési illeték
Kérdés
Ha a házastársi vagyonmegosztás jogcímén a feleség átruház a férjre 34 M forint értékű ingatlan tulajdoni hányadot, majd ezt követően lakást vesz 32 M forint-ért , akkor helyes-e az az elgondolás, hogy a házastársi vagyonmegosztás vonatkozásában fennálló illetékmentességen túlmenően a 32 M forint után a teljes 4 százalékos vagyonszerzési illetéket meg kell fizetnie? Köszönettel!
Gépjármű beszerzése egyéni vállalkozónál
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó (szja alá tartozó) tehergépkocsit vásárol, mely az áfa szempontjából VTZSZ:8703 alá tartozik, tehát sem a beszerzés, sem az üzemanyag áfája nem vonható le. Ha gazdálkodó szevezetként vásárolja meg, akkor mentesül a vagyonszerzési illeték alól, ugyanakkor könyveiben elég csak nyilvántartania vagy aktiválnia is kell? Ha ugyanezt a gépjárművet kata alá tartozó egyéni vállalkozó vásárolja meg, akkor ő mentesülhet-e vagyonszerzési illeték alól? Majdani értékesitéskor hogyan (áfás v. nem) állitja ki a számlát az szja alá tartozó vállalkozó és hogyan a kata hatálya alá tartozó vállalkozó? Katás bevétel lesz-e? Köszönettel és üdvözlettel!

Ezeken a helyeken várhatók NAV-razziák a héten
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapjának közlése szerint 2025 14. hetében az alábbi helyeken lesznek adóhatósági helyszíni ellenőrzések. A közzétett információ nem zárja ki,...