85 találat a(z) vállalkozói kivét cimkére

Családi gazda egyéni vállalkozó járuléka Kérdés

2002-ben regisztrálták azt a családi gazdaságot, melynek egyik tagja egyéni vállalkozó, a másik tagja pedig akkor kiskorú személy volt. Nagykorúvá lett, és őstermelői igazolványt váltott ki, a másik tag pedig egyéni vállalkozó maradt. Kizárólag mezőgazdasági őstermelői tevékenységből származott a bevétele. Járulékbevallást az egyéni vállalkozó havonta nyújtott be, s mivel elegendő a családi gazdaság bevétele és jövedelme, a garantált szakmai minimum bér feletti összeget alapul véve készült a járulékbevallás, és ezt mindig meg is fizette. A másik tagnál negyedévente, a minimálbér után fizettek járulékot. Olvastam, hogy ilyenkor az egyéni vállalkozónál a vállalkozói kivét nem értelmezhető. Kérdés:a családi gazda egyéni vállalkozás tagja fizethet-e, bevallhat-e a garantált bérminimumnál magasabb járulékot? Szja-bevallásában helyes-e, ha az úgynevezett 12-es táblát tölti csak ki, és nem tüntet fel vállalkozói kivétet? Köszönettel: Magyar Jánosné

Egyéni vállalkozó, családi gazdaság, kivét Kérdés

Egy családi gazdaság vezetője egyéni vállalkozóként lett regisztrálva a gazdaság vezetőjeként. A járulékokat egyéni vállalkozóként fizeti, s vállalkozói kivét elszámolásra került minden hónapban (mivel így kedvezőbb a járulékfizetése – 3 gyereke van). A családi gazdaság bevallását most készítjük. A vállalkozói kivét összegét megoszthatjuk a családtagok között mint költséget vagy azt csak az egyéni vállakozó rakhatja be költségnek? A szociális hozzájárulást csak az egyéni vállakozó veszi figyelembe költségként (az szja kitöltési útmutatója szerint).

Fiatal gazda támogatásban részesült egyéni vállakozó szja-bevallása Kérdés

Tisztelt Tanácsadó! 2015 decemberében kapta meg a támogatást a fiatal gazda. A 2016.01.01-től indított a vállalkozást, sajnos az árbevétel nem úgy alakult, ahogy tervezte. Most az éves elszámolás összeállításakor az éves eredmény veszteséges lett. A megfizetett járulékok alapján minden hónapban elszámol vállakozói kivétet. A támogatásból elszámolni csak azokat a költségeket lehet, amelyeket a pályázatban megjelöltek. A költségek fedezetére felhasználható a támogatás, a vállalkozó szochóját nevesíti, a kivétet nem. A kivét összege miatt lett az első év eredménye veszteséges. Kérdésem az lenne, hogy lehet-e veszteséges a kivét miatt? Elöre is köszönöm. Üdvözlettel: Kutasi Gabriella

Egyéni vállalkozók, itt az adóelőleg-fizetés határideje! Cikk

A vállalkozói jövedelem szerinti adózást alkalmazó egyéni vállalkozóknak és az átalányadózást választóknak is 2017. január 12-éig kell megfizetniük a 2016. évi negyedik negyedévi adóelőleget. Cikkünkben összefoglaljuk az előlegszámításra vonatkozó szabályokat.

Vállalkozói kivét év végén: kinek éri meg? Cikk

Célszerű átgondolniuk az egyéni vállalkozóknak az adóév lezárása előtt, hogy az egyes kedvezmények és az adó feletti rendelkezési jog megtételéhez van-e elegendő összevonandó jövedelmük, vagy a jövedelem utáni adójuk.

Tb fizetési kötelezettség Kérdés

Főállású anya egyéni vállalkozást indít. Mi után kell a járulékot fizetni, a vállalkozói kivétje után? Illetve ha katát választ havi 25 000 ft-ot kell fizetnie?

Egyéni vállalkozó adóelőlege: bevétel, költség, kedvezmény Cikk

Hogyan kell kiszámolni az egyéni vállalkozó adóelőlegét? Milyen költségek, kedvezmények vehetők figyelembe, és melyek nem? Milyen adókötezettséggel jár a vállalkozói kivét? Összefoglaltuk.

Társas vállalkozói kivét Kérdés

Tisztelt Szakértő! Új ügyfelem 2016. május 15-én fizette ki a 2015. évi időszakra vonatkozó társas vállalkozó személyes közreműködési díjat. Melyik év adóköteles bevételeként kell ezt elszámolnom? Válaszát előre is köszönöm!

Rokkantsági ellátás melletti jövedelemkorlát Kérdés

Tisztelt Szakértő! Rokkantsági ellátásban (D típus) részesülő egyéni vállalkozó jövedelemkorlátjának a kiszámításánál (három egymást követő hóban ne haladja meg a minimálbér 150 százalékát) csak a vállalkozói kivétet kell figyelembe venni vagy a vállalkozás nyereségét is?

Egyéni vállalkozók adóelőlege: ezekkel a tételekkel kell számolni Cikk

Bevétel, tárgyi eszköz beszerzése, elhatárolt veszteség, vállalkozói kivét, családi és más kedvezmények: ismertetjük, hogy az egyéni vállalkozóknak milyen tételeket kell figyelembe venniük adóelőlegük megállapításánál.

Vállalkozói kivét önellenőrzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mellékállású egyéni vállalkozó az előző évek adóbevallásaiban tévesen a vállalkozói kivét sorában szerepeltette a nyereség összegét. Önellenőrzéssel ezt módosíthatja? A vállalkozói kivét nulla forint lenne, s a jövedelem után megállapítaná a vállalkozói szja-t és az osztalékadót.

Csak járulékszámfejtés egyéni vállalkozónál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főállású egyéni vállalkozó megrendelés hiányában csak járulékot fizet maga után, vállalkozói kivétet nem realizál. Jól értelmezzük, hogy ebben az esetben csak a minimálbér utáni kötelező járulékokat kell fizetni, és szja-t nem? Ha néhány hónap múlva lesz megrendelése legalább a minimálbért ki is venné, mint jövedelmet, és ebben az esetben már fizetne szja-t is. Van arra mód, hogy egyik hónapban csak járulékot fizet, és nem vesz fel jövedelmet, a másik hónapban pedig jövedelmet is vesz fel, és ezzel együtt a járulékok mellett szja-t is fizet? Köszönettel: Szabóné Sós Ildikó

Fiatal gazda támogatása Kérdés

2015. évben elnyert fiatal gazda támogatás elszámolása, ha jól gondolom, az szja-bevallásban az egyéni vállalkozó 13-as lapon történik, elszámolható a vállalkozói kivét a kapott támogatással szemben?

Egyéni vállalkozónál vállalkozói kivét számfejtése Kérdés

Tisztel Szakértő! Egyéni vállalkozónál vállalkozói kivét számfejtésével kapcsolatban várom segítő válaszát: 1.) Ugyanúgy kezelem a vállalkozói kivétet számfejtésnél, mint a munkabért? Hó közben nettó módon történik a kivét, például 100 000 forint. A bruttó összeget az alábbiak szerint kapom meg: 16 % szja + 8,5 % eüb.+10 % tbj = 34,5 % 100%-34,5%= 65,5% 100000:0,655 = 152 671 forint a bruttó összeg. Szja: 152 671 x 0,16 = 24 427 forint Eü. bizt és m.erőp. járulék: 152 671 x 0,085= 12 977 forint Nyugdíjjárulék: 152 671 x 0,10= 15 267 forint Levonás és fizetendő összesen: 52 671 forint A 08-as bevallásban a szocho, az eü.bizt. és m.erőp. járulék, a tb-járulék alapja a 152 671 forint. 2.) Vagy elegendő a nettó 100 000 forint után megfizetni az adókat és járulékokat? Szja: 100 000 x 0,16 = 16 000 forint Eü. bizt. és m.erőp. járulék: 100 000 x 0,085= 8 500 forint Nuydíjjárulék: 100 000 x 0,10 = 10 000 forint Adók és járulékok összesen: 34 500 forint. A 08-as bevallásban a szocho, az eü. bizt. és m.erőp. járulék, a tb-járulék alapja a 100 000 forint. 3.) Mivel egyéni vállalkozónak negyedévente kell adóelőleget fizetnie, elég a bruttósítás során csak a 8,5 % eü-járulék és 10 % tb-járulékkal számolni, és az így bruttósított összeg lesz a 08-as bevallásban a szocho, az eü.bizt. és m.erőp. járulék, a tb-járulék alapja?

Vállalkozói kivét szünetelés alatt Kérdés

Nyugdíjas egyéni vállalkozó 2015. 10. 01-jétől szünetelteti vállalkozói tevékenységét. Eddig az időpontig vállalkozói kivétet nem számolt el, de a szünetelés első hónapjában vevő kintlévőségét megkapja, bevételt szerez. Adózásilag a legkedvezőbb az lenne, ha vállalkozói kivét formájában adózná le a jövedelmet, de felmerül a kérdés, hogy vállalkozói kivétet elszámolhat-e, ha szünetelés alatt van a vállalkozása? Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozások meghatározása

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink